Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
06/11/2017

Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi'ne bayılacaksınız

Çin'de kısa süre önce faaliyete geçen Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi, daha önce gördüğünüz hiçbir kütüphaneye benzemiyor. 


MVRDV, Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi'nin inşaatını tamamladı. Muhteşem bir kültür merkezi olan bu bina, şimdiye kadar gördüğümüz herhangi bir kütüphaneden farklı. Yerel mimarlık firması TUPDI ile işbirliği yapılarak inşa edilen 33.800 metrekarelik kütüphane, aydınlık bir küresel oditoryum çerçevesinde, tabandan tavana uzanan kitaplıklara sahip. Dalgalı kitap rafları ve katmanlı tavanı, radikal bir mimari anlayışla inşa edilmiş bu kütüphaneye, dışarıdan da görülebilen ve dev bir göz yanılsamasıyla vurgulanan belirgin bir bilimkurgu yapısı hissini veriyor.


Milenyumun kendi ölçeğinde en hızlı inşa edilen yapısı olan Tianjin Binhai Kütüphanesi, Binhai bölgesinde, camla kaplanmış koridorlarla birbirine bağlı beş kültür binasından oluşan dev bir kümenin parçası olarak inşa edildi. Kütüphane bölümü, bilim merkezinin ardındaki devasa top şekilli oditoryumun merkezinde yer alıyor. Kitaplık, oditoryumun her iki yanında yer alıyor ve dışa doğru dalgalanıyor hissi vermesi için tasarlanmış. Bu dalgalı konturlar, "aydınlatılmış topoğrafya" yaratmak için tavana gömülü olarak tasarlanan ışık sistemine kadar devam ediyor ve cam cephede kavisli panjurlara entegre oluyor. Kütüphanenin ilk iki katında okuma odası, kitaplık ve salon alanları bulunurken, üst katlar toplantı salonları, ofisler, bilgisayar ve ses odalarına ek olarak, iki adet çatı katı terası barındırıyor.