Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
30/07/2021

Dünyanın en büyük astronomi müzesi Şangay'da açıldı

40 bin metrekarelik bir alana inşa edilen Şanghay Astronomi Müzesi, dünyanın en büyük astronomi müzesi olarak da dikkat çekiyor. Müzenin karmaşık ve eğrisel şekli, kozmosun geometrisini yansıtacak şekilde tasarlandı.

Ennead Architects, Çin'in Şanghay şehrinde inşa ettiği göz kamaştırıcı astronomi müzesini tamamladı. Yapı, aynı zamanda dünyanın en büyük astronomi müzesi olma özelliğine de sahip. Binanın düz çizgiler veya dik açılara hiç yer verilmemiş olan kıvrımlı tasarımı kozmostan ilham alıyor ve yapının bölümleri adeta devasa bir güneş saati gibi çalışarak zamanın geçişini takip ediyor. Şanghay Astronomi Müzesi, 40 bin metrekarelik alana inşa edildi. Bu alanda geçici ve kalıcı sergilerin yanı sıra birkaç ek bina, bir güneş teleskopu, bir gözlemevi, bir eğitim ve araştırma merkezi, bir gösteri salonu, bir planetaryum ve ayrıca çeşitli gözlem noktaları bulunuyor.

 Ana binanın genel formu üç ana bölümden oluşuyor: Göz, Küre ve Ters Kubbe. Göz, ana girişin üzerinde asılı şekilde duruyor ve girişteki meydanın zemini ile yansıma havuzu boyunca güneş ışığının vurma açısına göre bir çember çiziyor. Yaz gündönümünde, öğle vakti gelince giriş meydanındaki daire şeklindeki platformun üzerine hizalanan bir tam daire oluşuyor. Bu tür şeyler elbette daha önce modern mimaride uygulandı, ancak bu özellikle iyi uygulanmış bir örnek. Müzenin içerisinde ise, Küre bölümü yer alıyor. Gözle görünür destekler olabildiğince az kullanılarak havada süzülüyormuş gibi bir yanılsama yaratmak üzere tasarlanan bu yapının iç kısmında ise planetaryum salonu bulunuyor. Son olarak, Ters Kubbe ise binanın merkezindeki atriyumunun üzerinde yer alan ve 720 derecelik bir spiral rampa ile ulaşılabilen ters çevrilmiş büyük bir cam yapı. Bu alanda, ziyaretçiler gökyüzü manzarasının tadını çıkarabiliyor.