Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
30/10/2017

Jeremy Scott, 20. yılını kutluyor

Altı yıldır Moschino'nun kreatif direktörlüğünü üstlenen ve yüksek modayla popüler kültürü bir mikser gibi birbirine karıştıran modanın yaramaz çocuğu Jeremy Scott, kariyerinin 20. yılını kutluyor.


Jeremy Scott, moda dünyasına adım attığında henüz 22 yaşında, içi içine sağmayan, parlak fikirleriyle moda dünyasını bulunduğu çağdan bir adım öteye taşımak isteyen genç bir tasarımcıydı. Aradan geçen 20 yıl, Scott'a bu özelliklerinden hiçbirini kaybettirmedi. Aksine, bu süre zarfında adını moda dünyasına 'popüler kültürün kralı' olarak yazdırmayı da başardı. Popüler kültür dünyasını ve lüks modayı aynı fırında pişiren Scott, dehası sayesinde, tasarım dünyasını sıkıcı kalıplardan kurtardı.
Kansas'ın küçük bir kasabasından Paris ve New York’u fethetmeyi başaran Scott, bugün sadece modanın nabzını tutmakla kalmıyor, o nabzın bizzat da kendisi. Yaşayan efsane Karl Lagerfeld'in tek halefi olarak gösterdiği Scott, aradan geçen 20 yılda müthiş bir başarı öyküsü yazarak, genç modacıların da ilham kaynağı haline geldi. Missouri'de geçim kaynağı hayvancılık olan bir çiftlikte büyüyen Scott, küçük yaşından beri Paris'te yaşamak ve moda dünyasında isim yapmak konusunda kararlıydı. Hatta sırf bu yüzden 14 yaşında Fransızca dersleri almaya başladı. New York'un prestijli tasarım okullarından Pratt School of Design'dan 1996’da mezun olan Scott, yıllar sonra bir efsaneye dönüşeceği Moschino'nun halkla ilişkiler bölümünde staj da yaptı.


Jeremy Scott, kendi adını taşıyan markasının ilk koleksiyonunu ise, 1997’de Paris Moda Haftası'nda gerçekleştirdi. Vastille yakınlarında bir barda düzenlenen defilede konsept olarak araba kazaları baz alınmış ve bar da konsepte uygun olarak döşenmişti. İlk koleksiyonundan itibaren her zaman alışılagelmemiş şeylerin peşinden koşan Scott, ilk defilesinde mankenlerin ayakkabılarının topuklarını bandajlarla sararak tutturmuştu. Günümüzde bile böyle bir fikir ancak onu gibi birisinin başının altından çıkardı diye düşünüyoruz. Zaten bu defileden sonra da Paris gece hayatının "kötü çocuğu" olarak nam saldı.
Jeremy Scott, parlak renkler üzerine kurduğu imparatorluğun bugün tek sahibi. 20 yıllık kariyeri boyunca modern modanın çehresini değiştirmeyi başaran Scott'ın Adidas'la uzun yıllardır sürdürdüğü ortaklık, lüks spor giyiminin ilk örneği olarak kabul ediliyor. Scott’ı farklı kılan noktalardan biri de yaptığı işbirlikleri oldu. Yaklaşık 10 yıldır yakın arkadaşı olan Katy Perry ve Scott için 2015 koleksiyonunda mücevherler tasarlayan Miley Cyrus'la yaptığı ortak çalışmalar, Scott'ın vizyonunu çok genç ve modayla ilgilenmeyen bir kesimle de tanıştırdı. Bu da ünlü tasarımcının kitlesini hiç olmadığı kadar genişletti. 
Jeremy Scott, birçok açıdan pop-art'ın moda dünyasında yeniden doğuşunu simgeliyor. Koleksiyonlarında Barbie ve Super Mario gibi popüler kültür ikonlarının yanı sıra; tüketim kültürünün sembollerinden biri olarak kabul edilen McDonald's'ı da kullanan Jeremy, moda dünyasında popüler kültürden beslenen birçok tasarımcıya da ilham oldu. Üstelik her ne kadar insanlar onu yüksek modanın içinde görse de, o kendini asla lüks modanın beyefendisi olarak kabul etmedi. 2015 yılında vizyona giren belgeseli Jeremy Scott: The People's Designer'da da söylenildiği gibi, Jeremy lüks modanın değil, halkın tasarımcısıydı.

 


Jeremy Scott, geçtiğimiz ay gerçekleşen New York Moda Haftası'nda ikon haline gelmiş markasının 20. yılını kutladı. Scott'un şovu hem avangart köklerine saygı duruşu niteliğindeydi hem de Hollywood'un en gözde tasarımcısı olduğunu seslendiriyordu. Scott'ın uzun yıllardır baş modeli olan Devon Aoki ile açılan 20. yıl koleksiyonu, 1999’un sokak modasından ilham almaktaydı ve oldukça sevimli gözüken bir dekorla tanıtılmıştı. 2011 yılından beri Moschino'nun kreatif direktörlüğünü üstlenen Jeremy, adıyla kurduğu kendi markasından bahsederken "Bugün yüzde 100 bağımsız moda şirketlerinden biriyim. Her zaman bağımsız davrandığım için kendimle gurur duyuruyorum. Belki de bu yüzden yükselmek bu kadar uzun sürdü, kim bilir? İnsanlar başından beri benim hakkımda bir şeyler biliyorlar. Adidas ile olan işbirliğim, renkli sweatshirt'lerim, diğer işbirliklerim... Bugün çocuklar en sevdikleri müzik yıldızlarıyla beni keşfediyorlar. Güçlü ilişkilere ve özverili dostluklara sahibim. 20 yıl ve ötesini de bekliyorum" açıklamasında bulunuyor.