Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
05/08/2021

Strateji oyunu Humankind, 17 Ağustos'ta satışa çıkıyor

İnsanlık tarihinin öyküsünü yeniden yazacağın ve en az senin kadar eşsiz bir uygarlık kurmak için kültürleri bir araya getireceğin bir tarihsel strateji oyunu Humankind,17 Ağustos'ta oyunseverlerle buluşuyor.

Sid Meier's Civilization (Civ) oyunları, sıra bazlı toplum geliştirme oyunları türünde uzun zamandır bir numara. Endless Space ve Endless Legend oyunlarını geliştiren Amplitude Studios, Sega'nın desteğini de arkasına alarak, 17 Ağustos'ta Humankind ile Civ serisinin uzun zamandır oturduğu koltuğa göz dikmiş durumda. Strateji oyunlarının bir türü olan ve 4X (eXplore, eXpand, eXploit ve eXterminate) diye tabir edilen, yani “keşfet, yayıl, sömür ve yok et” türüne giren Humankind, PC, Mac ve Google Stradia platformlarında oynanabilecek. Peki Civ6'nın tahtını ele geçirebilmek için Humankind ne gibi yeniliklerle geliyor?

 Bazı yönlerden Civ serisi ile aşırı benzerlikler gösteren Humankind, harita tasarımı konusunda Civ'in oldukça önüne geçmiş gibi duruyor. Yer yüzeyinin yani haritanın fiziksel biçimi göze çarpan güzelliklerden birisi. Oldukça derin, detaylı ve etkileyici gözüken harita, sadece görsel olmakla kalmayıp savaşları da etkiliyor. Böylelikle yüksekte mevzilenen okçular, aşağılarda kalan düşmanların üzerine çok daha efektif saldırılar yapabiliyorlar.

 En büyük yeniliklerden birisi de Civ serilerinde olduğu gibi tek bir ırk seçip binlerce yıl sadece o kültürde ilerlemek yerine, Humankind'ta seçtiğiniz ırkın kültürü komşulardan, müttefiklerden ve işgalcilerden etkilenip, aynı gerçek hayatta olduğu gibi, farklılaşması. Libyalılar, Romalılar, Nübyeliler, Mısırlılar, Germenler, Asurlar, Babiller, Hititler, Harappalılar ve Çinlileri seçebildiğiniz Humankind'ta altı çağ bulunuyor ve her çağ atladığınızda 10 farklı kültürden birini seçiyorsunuz. Bu da oyuna inanılmaz bir çeşitlilik katıyor. Piyasada nadir bulunan 4X oyunlarını seviyorsanız, Humankind'ı şimdiye kadar duymuş ve sabırsızlıkla bekliyordunuz zaten. Bakalım Humankind vaat ettiği gibi Civ'i tahtından alaşağı edebilecek mi hep beraber göreceğiz.