Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
09/06/2021

Alfred Hitchcock'un unutulmaz filmi Vertigo video oyunu oldu

Alfred Hitchcock'un 1958'de beyazperdeye taşıdığı Vertigo filminin video oyunu çıkacak. Tam adı Alfred Hitchcock – Vertigo olan psikolojik macera türündeki oyun, sene sonunda konsol ve bilgisayarlara çıkış yapacak.

Tüm zamanların en önemli yönetenlerinden Alfred Hitchcock'un 1958 yılında beyazperdeye taşıdığı Vertigo filminin video oyunu çıkacak. Fransız yazarlar Pierre Boileau ve Thomas Narcejac'ın 1954'te birlikte yazdıkları D'entre les morts adlı romandan uyarlanan film, çıktığı dönemde pek olumlu yorumlar alamasa da daha sonradan özellikle de film eleştirmenlerince sinema tarihinin en önemli filmleri arasına sokulmuştur.  Hatta 1989 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmeye başlandı. San Fransisco polisinden dedektif Scottie Ferguson’ı merkezine alan Alfred Hitchcock'un kült filmi, şimdi de video oyununa ilham oldu. Psikolojik macera türündeki oyun, sene sonunda sonunda çıkış yapacak.

 




Tam adı Alfred Hitchcock – Vertigo olan oyun, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series, Xbox One, Nintendo Switch, PC ve Mac platformlarında yayınlanacak. Microids ve Pendulo Studios’un geliştirdiği oyun, filmden farklı bir senaryoyu takip edecek. Oyunun merkezine Ed Miller’ı göreceğiz. Bir otomobil kazasından sıyrık almadan kurtula Ed, kazadan sonra otomobilde kendisinden başka kimseyi görmese de eşi ve kızıyla birlikte yolculuk yaptığından emin. Olayın travmasının üstüne yoğun vertigo ve baş ağrılarıyla da mücadele eden karakterimiz terapiyle uğraşırken bir yandan da kaza günü gerçekten neler yaşandığını ortaya çıkartmaya çalışacak. Oyunun temaları, anlatım şekli ve kullanılan görsel teknikler Hitchcock’un imzası hâline gelen sinematografik tekniklerinden esinlenilse de yapımcılar tek kaynağın Vertigo olmadığın ve Hitchcock’un farklı eserlerinden pek çok öğenin kullanıldığını söylüyor.