Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
30/10/2017

Uzak Asya’nın muhteşem kafeleri

Yeni nesil kafelerin, antrasit yüzeyler ve bakır borulardan daha fazlası olduğunu ispatlayan uzak Asya’dan kafa açan 6 kafe

Mirrors @ Gifu, Japonya
Bandesign şirketinin imzasını taşıyan Mirrors, listemizde içinden çok dışı ile yer bulan nadide kafelerden. Sade, dürüst olmak gerekirse sıradan iç mekana karşılık birbirini 45 derece açıyla kesen ayna kaplı iki dış duvarın ve karşılarındaki kiraz ağaçlarının oluşturduğu görselliğin sıradanlıkla uzaktan yakında alakası yok. Özellikle kiraz ağaçlarının çiçek açtığı dönemlerde yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Gifu bölgesi ve kafenin konumu için oldukça iyi bir değerlendirme olmuş.


Kale Cafe @ Hangzhou, Çin
Dış mekanıyla coşturan Mirrors’da sonra, Çin’e yola çıkarak sadece iç mekanıyla ferahlatan Kale Cafe’ye geçiyoruz. YAMO Design’ın mimarları modern Çin şehirlerindeki mimari ve mekan tasarımı yaklaşımını işlevselliğe çok odaklanmış ve insani meselelerden uzak olarak değerlendiriyorlar. Küçük ev yapıları ile konuklara kapalı bir mekanda açık hava hissi vermeyi amaçlamışlar, “dış mekanı” oluşturan unsurlar ile de içindi yaşadıkları şehrin sunduğundan farklı bir hayatın içinde vakit geçirmeleri istenmiş.


It’s Sara @ Saraburi, Tayland
Sayısız tropik cennet köşesi adası, Bangkok gibi ekstra çılgın bir devasa metropol veya mistik kuzey bölgeleri... Tayland’ı ölmeden ziyaret edilmesi gereken yerler listesinin tepelerine taşımak için o kadar çok neden varken bir de böyle harika kafelere ihtiyaç var mı? It’s Sara gibi bir tasarım anlayışına sahip mekanlara bizce her yerde ihtiyaç var. ‘Bahçenin içinde bir kafe’den ziyade dışarıda ve içeride olma hissini aynı anda vermeyi başarmış bir kafe tanımını hak ediyor.


Class Cafe @ Buri Ram, Tayland
Kullanılmayan ve terk edilmiş bir binayı alıp, yapının, müşterinin ve gelecekteki konukların ortak gereksinimleri için tasarlayıp, harika bir endüstriyel mekan ortaya çıkan firma Bangkok merkezli Sake mimarlık.


Choui Fong Tea Cafe @ Chiang Rai, Tayland
Görünen o ki Tayland’lı yatırımcı ve mimarla, ülkenin doğal tropik güzelliklerinden veya çılgın metropol yaşantısından daha fazlasını sunmaya kararlılar. Choui Fong bir çay evi, bölgenin tepelik ve çay plantasyonları ile çevrili hakim noktaların birinde yer alıyor. Tepenin zirvesinde göz alan bir yükselti yerine, zirveyle bir olmuş ama yine de plantasyonlara ve manzaraya her açıdan hakim olan yapı, detayları ile de mest ediyor.


Coffee Escapades @ Coorg, Hindistan
Bangalore yakınlarındaki lüks tatil tesisi Ibnii’nin bir parçası olan kafe, çok uzun zamandır kahve tarımı yapılan bir bölgenin içinde yer alıyor. Lüks bir kafe nasıl olmalı, doğal bir alanında içinde rüküşleşmeden nasıl seçkin bir deneyim sunulmalı gibi sorulara doğru yanıtlar bu kafede gizli olabilir.