Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
10/09/2021

Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal Sergisi hakkında merak edilenler

Milli Mücadeleye dair hazırlanmış en kapsamlı sergilerden biri olan “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal Sergisi”, 30 Ağustos’ta İzmirlilerle buluştu. İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi’nde 610 bin ziyaretçiye ulaşan serginin İzmir ayağının büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Türkiye İş Bankası’nın Milli Mücadelenin 100’üncü yılı için hayata geçirdiği ödüllü İstiklal Sergisi, İstanbul ve Ankara’dan sonra -öykünün başlangıç ve bitiş noktası olan- İzmir’de yeni ziyaretçileriyle buluştu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde yürütülen Milli Mücadeleye dair bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı sergilerden biri olarak kabul edilen İstiklal Sergisi, katılımcılarını adeta zamanda bir yolculuğa çıkartarak, İstiklal Savaşı’nda verilen mücadeleyi ele alıyor. Pandeminin getirdiği kısıt ve tedbirlere rağmen İstanbul’da 610 bin ziyaretçiye ulaşarak müthiş bir katılıma imza atan serginin İzmir’de büyük ilgi görmesi bekleniyor bekleniyor.

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İş Bankası işbirliğinde, Kültürpark Atlas Pavyonu’nda düzenlenen “İstiklal” sergisinin açılışı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos 1922 tarihinde başlattığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan yıldönümünde gerçekleştirildi. İzmir’in Milli Mücadele’deki yerine vurgu yapan eklemelerle zenginleştirilen sergiye, ulusal ve uluslararası pek çok müze, arşiv ve koleksiyonerin desteğiyle, İzmir’in Kurtuluş Savaşı’ndaki önemini anlatan yeni bölümler eklendi. Geçtiğimiz yıl İtibar Yönetimi kategorisinde PRİDA ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Kültür Sanat kategorisinde Altın Pusula ödüllerini kazanan sergide; Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ile Cumhuriyet arasında yaşanan süreçler “Balkan Savaşları ve Büyük Harp”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” bölümleri ile ziyaretçilere anlatılıyor.

 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Milli Mücadele’nin isimsiz kahramanlarını saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan sergi için döneme dair askeri objeler, günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış haritalar ve komuta kademelerinin cephe emirleri gibi yazılı belgelerin yanı sıra çok sayıda fotoğraf ve video görüntüsü kapsayıcı bir anlayışla bir araya getirildi. Balkan Savaşları’nın başladığı 1912 yılından Cumhuriyet’in kuruluşuna dek olan döneme odaklanan sergi, ekran ve projeksiyonlarla da desteklendi. Serginin küratörü İzzeddin Çalışlar, şimdiye kadarki en geniş halini alan İstiklal Sergisi’nin İzmir’de yoğun ilgi göreceğini söylerken “Tarihimize 9 Eylül 1922 gününü kazandıranlara şükranımızı ifade etme olanağı sağlayan bu projeyi yaratıp yaşatan İş Sanat’a bana güvenip görev verdikleri için müteşekkirim.” yorumunda bulundu.