Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
07/06/2020

Oscar ödüllü yönetmen Errol Morris'den Timothy Leary belgeseli geliyor

Oscar ödüllü yönetmen Errol Morris'den 1960’lı yılların karşı kültür ve anti-otoriteryan bir kimlik haline gelmiş psikoterapistti olarak ünlenen LSD savunucusu Timothy Leary için çok özel bir belgesel geliyor.

Alman kimyager Albert Hoffman tarafından çavdar mahmuzundan sentezlenerek ilk kez elde edilen LSD (Liserjik asit dietilamid), günümüzün en popüler psychedelic uyuşturucularından biri. Netflix’te kısa süre önce ekrana gelen ‘Have a Good Trip’ adlı belgesel, LSD deneyimi yaşayan ünlü simaların deneyimlerini ekrana taşımıştı. Showtime ekranlarında yayınlanacak ve şimdilik adı “Film by Errol Morris” olarak açıklanan belgesel ise, LSD deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan Timothy Leary’ı mercek altına alacak. 1920-1996 yılları arasında yaşayan Leary, karşıt kültür ikonu olarak LSD başta olmak üzere psikotrop maddelerin araştırılması ve kullanımını savunmuştu. Dönemin Amerikan Başkanı Richard Nixon tarafından ‘’en tehlikeli adam’’ olarak nitelendirilen Leary, 1960’lı yılların sadece uyuşturucu gurusu değil aynı zamanda karşı kültür ve anti-otoriteryan bir kimlik haline gelmiş psikoterapistti olarak ünlenmişti.
 


Kendisi ve öğrencileri üzerinde LDS ile yaptığı deneyler yüzünden 1963 yılında Harvard’daki görevden uzaklaştırılan Leary, 1969 yılında uyuşturucu bulundurmaktan 10 yıl hapse mahkum edilmiş ve üç yıl boyunca kaçak yaşadıktan sonra 1973 yılında teslim olmuştu. Timothy Leary’nin uzun yıllar belikte olduğu Joanna Harcourt-Smith’in kaleme aldığı “Tripping the Bardo With Timothy Leary: My Psychedelic Love Story” adlı kitaptan uyarlanan belgeselin yönetmeni ise Oscar ödüllü Errol Morris. 1988 tarihli The Thin Blue Line adlı belgeselle bugüne kadar çekilmiş en özel belgesellerden birine imza atan Morris, eminiz Timothy Leary belgeseliyle de müthiş bir işe imza atmıştır. Önümüzdeki aylarda Showtime’da ekrana gelecek belgeselin resmi adı ve yayın tarihi henüz açıklanmadı.