Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
29/07/2015

Tam bir Japon işi

Bugüne kadar size bu sayfalarda birçok acayip şey ve arıza çalışma tanıttık ama Japon sanatçı Hirotoshi Ito’nun bu çalışması açık ara önde olacak.

Bugüne kadar size bu sayfalarda birçok acayip şey ve arıza çalışma tanıttık ama sanıyoruz Japon sanatçı Hirotoshi Ito’nun bu çalışması açık ara önde olacak. Niye mi? Çünkü sıradan taşlar Ito’nun yetenekli ellerinde fotoğrafta gördüğünüz çalışmalara dönüşüyor da ondan.
Hemen her türlü taşla harika işler yaratmayı başaran Ito, 1982 yılında Tokyo National Fine Arts University’den mezun olduktan sonra bir süre metal malzemelerle çalışmalar yapmış. Fakat aile işinin taşçılık üzerine olması ister istemez yönünü taşlara döndürmesine neden olmuş.
Evinin yakınındaki nehrin kıyısında bulduğu taşları kullanan Hirotoshi, malzemenin orijinal şekil ve sertliğini, mizah ve doku katarak harmanlayan heykeller yapıyor. Taşları, fermuar, bozuk para ve diş protezi gibi malzemelerle karıştırmaya ise tam anlamıyla bayılıyor. Ne diyelim, zaten böyle bir çalışma da ancak bir Japon’dan beklenir, değil mi?