Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
02/04/2021

LEGO'dan NASA destekli 2354 parçalık yepyeni bir uzay seti

LEGO, ilk uzay mekiği uçuşunun 40. yıldönümünü ve Hubble Uzay Teleskobu fırlatılmasının 31. yılını, NASA işbirliğiyle ortaya çıkan 2 bin 354 parçalık muhteşem bir set ile kutluyor.

NASA ve LEGO, 1990 yılında ajansın STS-31 görevi sırasında fırlatılan ve Hubble Uzay Teleskobu ile tamamlanan Uzay Mekiği Keşif kiti için işbirliğine gitti. Toplam 2 bin 354 parçadan oluşan set, mekiğin 1:70 ölçekli bir modeli olarak öne çıkıyor. Set, uzayda yürüyen ilk Amerikalı kadın olan NASA’dan Dr. Kathy Sullivan'ı öne çıkarıyor ve ilk uzay mekiği uçuşunun 40. yıl dönümünü kutluyor. 54 cm uzunluğunda ve 35 genişliğindeki mekik, açılır yük bölmesi kapıları, geri çekilebilir iniş takımı, açılan bir kokpit ve doğru yerleşimlerinde beş mürettebat üyesi koltuğu ile detaylı ayrıntılara sahip.
 


Teleskop, aynı zamanda hareketli güneş panelleri ve bir ambar kapısı ile gerçekçi bir tasarıma sahip altın varak güneş panel detaylarıyla geliyor. Set tamamlandığında, çoklu ekran standı, uzay mekiği modelinin ve teleskopun ayrı ayrı veya birlikte düzenlenmesine izin verecek konumda oluyor. Ayrıca her iki parçada da mekiğin kanat açıklığı, fırlatma sayısı, aktif olduğu yıllar ve uzayda geçirdikleri süre, hızı, fırlatma tarihi ve teleskopun konuşlanma yüksekliği gibi önemli bilgileri detaylandıran plaketlerle de sergilenme olasılığı söz konusu olacak. Uzay Mekiği Keşif kiti, 200 dolar fiyatla 1 Nisan’da satışa sunuldu.