Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
30/07/2021

En büyük yolcu uçağı Emirates Airbus A380 Superjumbo LEGO'landı

Emirates Havayolları’nın A380 yolcu uçağı, 1/40 ölçekte LEGO'landı. Yapımı tam 10 ay süren iki metre uzunluğunda olan Emirates Airbus A380 Superjumbo modelinin yaklaşık ağırlığı ise 45 kilogram.

LEGO'nun uçak uzmanlarından oluşan BigPlanes, şu ana kadarki en iddialı yapılarından birini tasarladı. 560 ton ağırlıkla dünyanın en büyük geniş gövdeli yolcu uçağı olan Emirates Airbus A380 Superjumbo, tam 40 bin parçalık bir LEGO’ya dönüştürülmüş. Dünyanın en büyük yolcu uçağını LEGO formunda inşa etmenin zorlukları tabii ki fazlasıyla olmuş ve iki metre genişliğindeki projeyi tamamlamak için tam 10 ay boyunca ter dökülmüş.
 

 

Yaklaşık 45 kilo ağırlığındaki model uçak, Rolls-Royce Trent turbofanları ve LEGO Power Functions motorlarıyla çalıştırılırken kanatlar ve rüzgarlık, LEGO Powered UP sistemi kullanılarak akıllı telefon aracılığıyla kontrol ediliyor. Uçuş kontrol yüzeyleri, her bir kanadın tabanında yer alan LEGO XL motorlarla çalıştırılıyor. BigPlanes, açılabilir bir çatı kullanarak uçağın iç bölümünü de tasarıma dahil ettiğinden, iç kısım da dış kısım kadar ince detaylara sahip. Her uçuş sınıfı farklı kabinler, personel ve yolcularla aslına uygun şekilde tasarlanmış.