Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
17/10/2017

Amsterdam'da eski hapishane doğa dostu bir uydu kente dönüşüyor

Amsterdam'ın göbeğinde bulunan eski bir hapishane kentsel dönüşüm marifetiyle 1350 konutluk bir yaşam merkezi oluyor. 

 

2018 yılı içinde Amsterdam'ın tam kalbinde gerçekleşmesi planlanan kentsel dönüşüm projesi oldukça merak uyandırıcı. OMA adlı mimari yapı denetim şirketinin himayesinde gerçekleştirilecek olan proje kapsamında, eski bir hapishane olan Bijlmerbajes adlı bölge tamamen yeşil enerjiyle idare edilecek, 1350 konutlu bir uydu kente dönüştürülüyor. Bu projeye yol açan gelişmeyse Hollanda'da son 20 yılda yaşanan muazzam suç oranı düşüşü.
Hollanda Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre ülkede suç oraranı her yıl yüzde 1 oranında düzenli olarak düşüyor. 2014 yılından bu yana Hollanda’da tam 27 hapishane yeyetli mahkum olmaması nedeniyle kapanmış durumda. Hali hazırda açık olan hapishane sayısı ise 38. 
Kapanan Bijlmerbajes, Amsterdam'ın en değerli bölgelerinden birinde yer alıyor ve 2016 yılından beri faaliyet göstermiyor, tabii bu durum gelecek seneye kadar kökten değişmiş olacak. Yeni uydu kent tamamen trafiğe kapalı bir bölge olarak tasarlanacak ve yeşil enerjiyle donatılmış ilk uydu kent olarak emsal teşkil edecek. Umarız Hollanda'nın imza attığı bu bilinçli kentsel dönüşüm projesi, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya örnek olur.


Bunlar da hapishanenin mevcut fotoğrafları: