Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
09/08/2018

Eylül'de konser verecek Buika'yla konuştuk

Aşkın tutkulu sesi olarak nitelendiren Buika, 16 Eylül'de Uluslararası Klarnet Festivali’nde sahneye çıkacak. Öncesinde Buika'yla konuştuk.


Ne İstanbul ona ne de o İstanbul'a doyamıyor. Defalarca Türkiye'nin dört bir yanında konser veren müzisyen Buika yeniden geliyor. Hatırlayın, terör olayları dolayısıyla yabancı müzisyenler konserlerini bir bir iptal ederken o turne yapmış; kadife sesi, sahnedeki samimi duruşuyla müzikseverlerin kalbini kazanmıştı. Aşkın tutkulu sesi olarak nitelendirilen Buika, bu kez 16 Eylül’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Klarnet Festivali’nde sahne alacak. Öncesinde röportajımızı okuyun...

İstanbul’a ne olursa olsun gelmeye devam ediyorsunuz. Bu dinleyicileri çok mutlu ediyor.
Beni de mutlu ediyor. İstanbul’u tarihi mimarisini ve sıcakkanlı insanlarınızı çok seviyorum. İstanbul’a her gelişimde hayran kalıyorum. İstanbul’da kendimi evimde gibi hissediyorum. Şundan eminim ki Türkiye ile bağlarım her konserle daha çok güçleniyor. İlk kez 2009 yılında Türkiye’de konser verdim, harikaydı.
 


İlk konser verdiğinizden bu yana size olan ilgi de arttı. Bu sefer gelenleri neler bekliyor?
Bu dediğinizi ben de görebiliyorum. Türkiye’ye her gelişimde olağanüstü bir coşkuyla şarkılarıma ilginin kısa bir süre içinde ne kadar arttığını gördüm. Dinleyicilerimin bu sevgisi beni çok mutlu ediyor. O akşamsa, kariyerimin en güzel şarkılarını seslendireceğim.
 


Hâlâ seyircilerin fotoğrafını çekiyor musunuz?
Kendimi ait hissettiğim tek yer sahne o yüzden sahneye çıkarken kendi fotoğraf makinemi de getiriyor beni dinlemeye gelen seyircinin fotoğraflarını çekip o anları ölümsüzleştiriyorum. Sahneye çıktıkça devam edeceğim. Bir de sahne öncesi babaannem ve ailemden kaybettiğim insanları anarım.


Bir sanatçının müziği kimliği gibidir. Size soracak olursam, nasıl tanımlarsınız müziğinizi?
Müziğin benim için en büyük anlamı beni özgürleştirmesi. Müziği tanımlamak ya da sınırlandırmak hiç bana göre değil. Bahsettiğimiz tüm duygular müziğimin içinde... Benim işim sahnede dinleyiciyle bir olmak ve içimden geldiği gibi şarkı söylemek.

 


Kendinizi en mutlu hissettiğiniz yer neresi?
Sanırım kendimi en mutlu hissettiğim an yeni bir şarkının söz ve müziğini yazarken yaşadığım keşfetme süreci. Mutluluğun tanımını da yapmak güçtür, bilirsiniz.