Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
16/09/2021

İkinci teklisi Geri'yi yayımlayan Yangın, Postkolik'in sorularını yanıtladı

Vokalde Theo Kaya, synthler ve gitarda Bora Yavrucuk, davulda Yağız Nevzat İpek, gitarda Efe Sunlove ve bas gitarda Sarp Taha Gürkan’ın yer aldığı çiçeği burnunda ekip Yangın, ikinci teklileri ‘Geri’ ile karşınızda.

Röportaj: Gizem Ertürk

Peş peşe yayınladığınız ‘Sen’ ve ‘Geri’ şarkılarıyla sektöre hızlı bir giriş yaptınız. Şu ana kadarki tepkiler nasıl?

Theo Kaya: Tepkiler oldukça güzel, bizim için de motivasyon kaynağı açıkçası. Hepimiz müzik dinlemekten keyif alan ve özellikle rock klasiklerinin çaldığı evlerde büyüdük. Müzik, hayatımıza genç yaşlardan itibaren dahil oldu. 2019’un Aralık ayında ben ve Efe, bir grup kurma kararı aldık. Tüm kadronun tamamlanması iki aya yakın bir süre aldı yanlış hatırlamıyorsam. Ondan sonra da aile olduk zaten.

Yeni tekliniz Geri’nin hikayesi nedir?
Efe Sunlove
: Geri, insanların hayatlarında yaşadığı dönüm noktalarını, ve beraberinde getirdikleri içe kapanmaları ele alıyor. Hayal gücü ve gerçeklik arasında geçen bu süreç, çözümsüz bir noktada son buluyor.

Şarkının video klibi dikkat çekici…
Theo Kaya:
Teşekkür ederiz. İlk müzik videomuz olduğu için bizim için de çok özel. Yönetmenliği Efe Sunlove ve Yağmur Akın Karagöz ve Krautberry üstlendi. Performans sahnelerinin yanı sıra hikaye sekansları da ekledik. Hatta mini DV ile çekilmiş sahnelere de yer verdik. Kurgusu Yağmur Akın Karagöz’e ait. Cast’ında Hakan Tamar ve Ilgın Çakır’ın imzası var. Klibin kamera arkası fotoğrafları da Eda Arda tarafından çekildi.
 
Sizi biraz da yakından tanıyalım mı?
Theo Kaya: Fransız asıllı Türk olduğum için adım Theo. Sanatçı bir aileden geliyorum. Babam oyuncuydu, annem ise gençliğinde Fransa’da oyunculuk yapmış. Üniversite için doğduğum Paris’e döndüm ve Sorbonne’da sinema okudum. Sonrasında babamla vakit geçirmek için İstanbul’a döndüm ve o esnada müzikle ciddi bir şekilde uğraşmaya başladım. Babamın vefatından sonra müzik içimdekileri dökmek için kaçınılmaz oldu ve ailem diyebileceğim insanlarla tanıştım. Sonrası zaten Yangın...

Efe Sunlove: Bilgi Üniversitesi’nde sinema okuyorum. Babam, sıkı bir rock müzik dinleyicisi olduğu için çok küçük yaşlarda Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin ve Pink Floyd gibi efsanevi müzik gruplarını dinleyerek büyüdüm. Ailemin büyük bir kısmı müzisyen, ben de gitar çalmaya 14 yaşında başladım. Çeşitli amatör bar gruplarıyla çalıştıktan birkaç sene sonra Theo’yla yollarımız kesişti. Daha sonra da hepsi birbirinden yetenekli müzisyenler olan Bora Yavrucuk, Sarp Gürkan ve Yağız Nevzat İpek’in katılımıyla Yangın grubu oluştu.

Dijital dünyadaki rekabet ortamı size nasıl yansıyor?
Theo Kaya:
Günümüzde müziğe erişim ve üretimin kolaylaşması doğal olarak daha rekabetçi bir atmosfer yaratıyor. Ama biz bunları düşünmektense kendi müziğimizi yapmaya odaklanıyoruz. Karmaşık bir dönemden geçiyoruz . Teknoloji hepimizin hayatında belirli bir yer edindi ve bir noktaya kadar hayatımızı basitleştirmiş sayılabilir. Ancak her imkana bu kadar kolay erişmek bazı şeyleri de sıradanlaştırıyor. Avantaj ve dezavantaj olmaktan öte, çağı olduğu gibi kabul etmeyi ve bir gerçek olarak algılamayı tercih ediyoruz.

 Yangın, hangi gruplardan etkileniyor?
Theo Kaya
: Babalar diyelim: Jimi Hendrix, Erkin Koray, Beatles, Depeche Mode, Patti Smith, Rolling Stones, Velvet Underground, Iggy Pop, Gary Numan, Joy Division, Yavuz Çetin, Cem Karaca, Duman ve nicesi. Tabi ki bize ilham veren çağdaşımız birçok sanatçı var, ama müzikal dilimizi ve referanslarımızı eskilerde tutmayı seviyoruz. Sound olarak ise daha modern yaklaşımlara ilgi duyuyoruz.

Hangi dönemde müzik yapmak isterdiniz?
Efe Sunlove: Herhalde 60’ların sonu 70’lerin başı Amerika’sı ve 80-90’ların İngiltere’si diyebiliriz. Açıkçası az önce saydığımız isimlerle aynı dönemlere denk gelmeyi çok isterdik.

Gelecekte kendinizi nerede hayal ediyorsunuz?
Efe Sunlove: Yaptığımız işten keyif alıyoruz ve Yağız dışında yeni yeni deneyim kazanmaya başlayan bir grup olduğumuz için her hafta bizi heyecanlandıran gelişmeler yaşanıyor. İşin doğrusu, gelecek kaygımız yok. Yaptığımız müzikten keyif aldığımız ve bizi heyecanlandıran şeyler olduğu sürece Yangın devam edecek. Bundan sonrası için planlarınızda ne var? Theo Kaya: Önce Eylül ayı sonunda EP’miz çıkacak. EP’yi ise yeni tekliler izleyecek.