Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
11/01/2022

Naskas, yeni teklisi 'Kemerleri Tak' ile müzikseverlerin karşısında

Hip hop müziğin genç temsilcilerinden Naskas, yeni teklisi 'Kemerleri Tak' ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Sony Music Turkey etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini alan şarkıyı 20 yaşındaki müzisyenle konuştuk.

Yeni şarkın ‘Kemerleri Tak’ dinleyiciyle buluştu. Yeni şarkının da yolda olduğunu biliyoruz. Nasıl bir üretim süreci içindesin?
Açıkçası oldukça yoğun bir üretim süreci içinde olduğumu söyleyebilirim. Son bir yıldır çalışmasını sürdürdüğüm bir albüm söz konusu. Bireysel ilerleyişim haricinde bir de kurucusu ve yöneticisi olduğum plak şirketim Venzdei Music var. Günün büyük kısmında hem kendimin hem de plak şirketimin işleriyle ilgileniyorum. Doğruyu söylemek gerekirse bir hayli yorucu oluyor ama asla gocunmuyorum. Müziğin her noktasında çalışmak ve de ter dökmek hoşuma gidiyor. Pandemi bu süreçte benden çok şey çalamadı desem yanlış olmaz :) Ama kendimi kapatıp her açıdan gelişmeye, okumaya, araştırmaya ve üretmeye bolca vaktim oldu çoğu insan gibi.


‘Kemerleri Tak’ şarkını nasıl anlatırsın?
Beat’ini ilk duyduğum andan itibaren enerjisinin yüksek olacağına inanıyordum ve öyle de oldu. İlk saniyeden son saniyesine kadar aksiyonu bol bir şarkı oldu bence. Geri dönüşler için de herkese çok sevgiler.

Şarkı yazım sürecinde seni en çok besleyen ne oluyor?
Çok fazla element var ama en çok beslendiğim şey kendi enerjim, ruhum ve yaşam tarzım diyebilirim. Yani ilhamım yine ben oluyorum en nihayetinde. Naskas, Naskas’tan besleniyor.
 
Bitiremediğin ve bir türlü noktayı koyamadığın şarkıların var mı? Bir şarkının senden çıktığı anı nasıl anlıyorsun?
Bitiremediğim pek çok şarkı var tabii ki. Bazıları sonsuza kadar bitmemek üzere kıyıda köşede duruyor. Bazılarını ise, zamanı gelince aralarından elemeler yaparak değerlendiriyorum. Bir şarkının bittiğini ve benden çıktığını da, stüdyoda tekrar tekrar söylerken kendimi dinleyicinin yerine koyup Naskas konserinde eğlendiğimi hayal edebiliyorsam işte tam o an anlıyorum. Bu yüzden geçmişe -özellikle geçtiğimiz seneye kadar- dönüp baktığımda ‘benden hâla çıkmamış’ ve asla da çıkmayacak yayınlanmış şarkılarım olduğunu söyleyebilirim.

Hip hop’la nasıl tanıştın?
HipHop’la henüz altı yaşındayken kuzenimin dinlettiği yabancı ve yerli rap şarkıları sayesinde tanıştım. İlk dinlediğim rapper Snoop Dogg’du. O zamanlar dinlediğim şeyin genre’sini falan bilmiyordum tabi :) Büyüdükçe kültürün her kolunu ve her bölgesini araştırmaya başladım. Graffiti’yi ve break dance’ı araştırdım. Yaşım ilerledikçe belgeseller-filmler izledim, makaleler okudum. Ve baktım ki felsefesi olsun, giyim tarzı olsun, müziği olsun, yaşam biçimi olsun aslında hip-hop benim içimde yatan kişiymiş. Aşina olduğum durumları zamanla gördükçe bir şekilde aramızda müthiş bir uyum oldu.
 
Rap müziğin ana akıma dönüşmesini nasıl yorumluyorsun?
Rap müziğin ülkemizde endüstrileşmesi belli zümreleri oldukça rahatsız ediyor ama ben büyük haz duyuyorum. Bu iş tabii ki sektörleşecekti, sound; giyim tarzı; kitle tabi ki değişecekti ve globaldeki örneklerine yaklaşacaktı. Bunlar harika şeyler. Bir şeylerin modernize olması kimseyi rahatsız etmesin. Bu iş hiçbir zaman arabeskleştirilmemeli, oryantalleştirilmemeli. Amerika topraklarından ithal edilen bir kültür, Amerika’daki gibi endüstriyelleşmeye başladı diye kimse gocunmamalı. Ben gayet mutluyum. :) Ama ülkemizde hala hak ettiği değeri almadığını düşündüğümü de eklemeden geçmemeliyim.

Genç nesil yeni akım çalışmalara sence nasıl bir yeni ruh katıyor?
Neslim kesinlikle oyunu değiştirmeye başlıyor. Bundan da rahatsızlık duyan ‘sırt çantalı’ büyük bir kesim var. (sırt çantalı: Amerikan argosunda eski kafalı) İşler değişiyor, kuşağımla gurur duyuyorum. Bu jenerasyonun algısının nasıl açık olduğunu, nasıl durdurulamaz ve baskılanamaz bir nesil olduğunu gösteriyor oluşumuz çok hoşuma gidiyor. Bundan korkan ve rahatsızlık duyan bir kesim olması çok daha hoşuma gidiyor :) Fakat denenen ve icra edilen şeylerin tekrar tekrar üretilmeye çalışılmasından uzak durmaya, her zaman deneysel olmaya bir nebze ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Bundan sonrası için kafanda ne var?
Çok yakın zamanda duygusal bir parça bekliyor sizi, kış mevsiminde içinizi ısıtacak bir şarkı olacak. Bu şarkı için oldukça heyecanlıyım ve açıkçası beklentim de bir hayli yüksek. Bu parçanın hemen ardından enerjik, heyecan ve eğlence dolu projeleri bombalamaya devam edeceğiz. Hiç durmadan çalışmaya devam yani! 😊