Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
28/09/2019

Çizgi roman aleminin genç yıldızı James Tynion IV ile tanışın

Koca cüssesine bakınca tahmin etmek zor olsa da James Tynion IV, henüz 31 yaşında; ancak o DC çizgi romanlarının son dönemdeki en sağlam yazarlarından biri. Genç yetenek, Postkolik’in sorularını yanıtladı.


Sana ulaşmak tahmin ettiğimizden kolay oldu, 2019 senin için nasıl geçiyor?
Artık sosyal medya çağındayız dostum ve herkes DM’lerine bakıyor! İlginiz için çok teşekkür ederim; 2019 harika geçiyor ve böyle giderse 2020’nin de pek sıkıcı geçmeyeceğini öngörmek zor değil. Herkes seni Scott Snyder’ın genç halefi olarak tanıdı, bu konuda neler söylemek istersin? Aslına bakarsan bu çok da abartılı bir tanım olmaz. Üniversite yıllarımda kendisiyle yazışmaya başlamıştım. Ben, okuduğu çizgi romanları fazlasıyla ciddiye alan bir herifim ve eğer kafama takılan bir konu varsa yorum yapmadan duramıyorum. Scott’a, “nasılsa okumaz” diyerek bir mail atmıştım ancak okudu ve geri döndü. Hatta eleştirdiğim konulardan biriyle alakalı zihin açan bir çözüm ortaya koydu. O zamandan sonra sürekli yazışmaya devam ettik ve mezun olduğumda, DC’nin alt firmalarından birine stajyer olarak başvurmamı önerdi. Sonrası da zaten çorap söküğü gibi geldi.

Batman herkesin yüreğinde yatan aslan ve sen bu karakteri çok genç yaşında yazmaya başladın. Hatta Batman Eternal ile birlikte kendi mini-serini bile kaleme aldın. Bu başarını nasıl yorumluyorsun?
Şanslı olduğumu düşünüyorum! Tabii çok çalışmadan ve üretmeden şansın pek anlamı yok ama olsun. Batman, en sevdiğim karakterlerden ve Scott’la diyaloğumuz da Batman üzerinden başlamıştı. DC, Batman çizgi romanlarını peynir ekmek gibi satıyor ve yeni bir Batman hikayesi aradıklarını öğrendiğinde Scott beni önerdi. Batman maceram da işte böyle başladı.
 Peynir ekmek gibi satmak deyince, Something is Killing The Children’a gelsek mi? Daha henüz ilk sayısı piyasaya çıkmış olmasına rağmen üçüncü baskıyı yaptı! Neler hissediyorsun?
Ne diyebilirim ki? Noel yaz aylarına denk gelmiş gibi ve en büyük hediyeyi sanki ben açmışım! Something is Killing the Children, Batman’i yazma stresiyle baş edebilmek için yazmaya başladığım bir hikayeydi. Emin olun bir Batman çizgi romanını yazmak, bitmeyen bir bürokrasi zincirinden farksız. Böyle dönemlerde Something is Killing The Children da bana ihtiyacım olan teneffüs hissiyatını sağlıyordu. Batman Eternal’ı bitirince Something is Killing The Children’a odaklandım ama piyasaya sürerken böyle bir başarı beklemiyordum. Tek arzum kendi kendini idare edebilecek, ayda bir sayı yayınlanacak kanlı bir masal yazmaktı. Herkese teşekkür ederim. Bu maceraya gösterdiğiniz ilgi benim için büyük anlam taşıyor.

Son yılların en karizmatik çizgi roman karakterlerinden Erica Slaughter’ı sen yarattın. Something is Killing The Children’ı tasarlamaya başladığın andan bu yana Erica’da neler değişti?
Aslına bakarsan Erica’yı dalgalı bir denizin ortasında yalpalayan geminin sapasağlam çapası olarak görüyorum. Gemimiz, olayların geçtiği Archer’s Peak ve dalgalar da canavarlar! Something is Killing The Children’ın uzun soluklu bir korku öyküsü olmasını istiyorum. Belki okuyunca göze biraz kibirli gelebilir ancak “Daha hiçbir şey görmediniz!” demek istiyorum. Erica’nın tasarımında ufak tefek değişiklikler oldu, evvela bir kostümden ziyade kot-tişört hatunu olduğuna karar verdik. Erika’yı ne kadar gündelik tasarlarsak, karşılaşacağı dehşetin aynı ölçekte çarpıcı olacağına inandık. Umarım doğru kararı vermişizdir.

Something is Killing The Children’a ne kadar ömür biçiyorsun?
En az 25 sayılık öykümüz mevcut. Bu projeye başlarken hemen hemen tamamını kafamda kurgulamış ve sonunu da yazmıştım. Bu maceranın finali oldukça çarpıcı ve akıllara kazınacak. O yüzden öykü uzarsa bile sadece finali daha da vurucu kılmak için uzar gibime geliyor. Yayıncımız Boom! Studios ile 25 sayılık bir anlaşma yaptığımızı göz önüne alırsak, 2021’in sonbaharına kadar bu macerada beraber olacağız demektir.