Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TASARIM
26/07/2018

Maldivler'de suyun altındakiler için heykel: Coralarium

Maldivlerin mavi sularının tam ortasında dev bir heykel. Denizin altındaki diğer yarısını yalnıza balıklar ve meraklı dalgıçlar görebiliyor. İşte Coralarium'un hikayesi...


Adını mercanlardan alan Coralarium sanatçı Jason deCaires Taylor’ın yeni akuatik heykeli. Maldivler’deki geniş bir mercan lagününe inşa edilen yapı hem suyun altındaki hem de suyun üstündeki ziyaretçiler için sıra dışı bir sanat deneyimi sunuyor. Ziyaretçilerin, Damien Hirst‘ün Venedik’teki Treasures from the Wreck of the Unbelievable (İnanılmazın Enkazından Hazineler) sergisinden çıkma bir kalıntıyı andıran, Coralarium’a ulaşmak için 150 metre boyunca sığ suda hareket etmeleri ve endemik mercanlarla su kavaklarının aralarında ilerlemeleri gerekiyor. 6 metre yüksekliğindeki heykel ise o yolun sonunda yer alıyor.


Paslanmaz çelikten doğal resifler model alınarak yapılan heykel, su geçişini ve doğal sualtı hayatını bozmayacak şekilde tasarlanmış. Heykelde yer alan figürler ise insan, bitki ve mercan formlarının iç içe geçmesinden oluşuyor. Coralarium’u ziyaret etmek isteyenlerin önce Maldivler’e gitmesi gerekiyor. Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi adlı tatil köyünde sualtı biyologlarının liderliğinde heykele küçük gruplar halinde turlar düzenleniyor.