Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
05/04/2021

İş Sanat'ın Provadan İzle serisi 'Semaver ve Kumpanya' ile devam ediyor

İş Sanat’ın tiyatroseverlerden yoğun ilgi gören Provadan İzle serisi, Nisan ayında Sait Faik’in eserlerinden uyarlanan “Semaver ve Kumpanya” oyunu ile devam ediyor. İlk gösterimi 7 Nisan Çarşamba günü saat 20.30’da yapılacak oyun, sezon boyunca İş Sanat’ın YouTube kanalında ve internet sitesinde erişime açık olacak.

İş Sanat’ın Şubat’ta Molière’in ölümsüz eseri “Cimri” ile başlayan Provadan İzle serisine Mart ayında William Shakespeare’in “Fırtına”sı konuk oldu. Bu ay ise seri “Semaver ve Kumpanya” ile devam edecek. İzleyicisine alışılmışın dışında bir deneyim sunan Provadan İzle, klasikleşmiş tiyatro eserlerini bir okuma provası düzeninde seyircilerle buluşturuyor. İlk gösterimi 7 Nisan Çarşamba günü saat 20.30’da yapılacak oyun, sezon boyunca İş Sanat’ın YouTube kanalında ve internet sitesinde erişime açık olacak.
 


Semaver Kumpanya topluluğu tarafından sahneye taşınan ve tarihimizde tiyatrocuların mücadelesini anlatan “Semaver ve Kumpanya” oyununda ‘her şeye rağmen tiyatro’ diyen gezici bir kumpanyanın hikayesi ele alınıyor. Yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu’nun üstlendiği ve oyuncu kadrosunda Serkan Keskin, Taner Ölmez, Ahmet Kaynak, Burcu Doğan, Mustafa Kırantepe, Selen Şenay, Sezin Bozacı, Sibel Altan ve Yavuz Pekman’ın yer aldığı oyun, Sait Faik Abasıyanık’ın -tiyatro topluluğuna ismini de veren- “Semaver” ve “Kumpanya” öykülerinden oluşturuldu. 1940’lı yıllarda geçen eser, yegâne istekleri tiyatro yapmak olan bir topluluğun macerasını seyirciyle buluşturuyor. Oyunda maddi sıkıntılarını çözebilmek için turneye çıkan kumpanyanın karşılaştığı zorluklara rağmen tiyatro yapma tutkusundan vazgeçmemesi sahneleniyor.
 İş Sanat, bir müzikal komedi olan Semaver ve Kumpanya oyununu Provadan İzle serisi ile hem pandemi nedeniyle bir senedir sahnelerden uzakta olan tiyatrocuları hem de tiyatro özlemi çeken sanatseverleri çevrim içi ortamda bir araya getiriyor. Oyun ilk olarak, 2006 yılında, sahneye kondu. Semaver Kumpanya ekibi oynayacak yeni bir oyun arayışı içindeyken ‘bir Sait Faik oyunu yapalım’ fikri ile yola çıktı ve topluluğa adını da veren Semaver ve Kumpanya hikayelerini bir arada uyarlamaya karar verdi. Bu iki farklı hikâyeyi iç içe geçirip sahneye sunan ekip o dönem çok iyi tepkiler aldığı için kuruluşlarının 15. senesinde, Semaver ve Kumpanya’nın ikinci versiyonunu sahneye koydu. Yeni versiyon, tiyatrocuların hayatını ele alırken, arka planda ise müthiş bir memleket hikayesi anlatıyor. Provadan İzle konseptinde tiyatroseverler, aslında oyunun okuma provasını seyredecek. Semaver ve Kumpanya oyuncuları kayıt sırasında oyunu kesmeyi, konuşmayı ve provadaki gibi birbirleriyle şakalaşmayı sürdürürken seyirciler de bu sayede, oyunu izlerken ekibin doğal halini görüp, tiyatronun mutfağını da deneyimlemiş olacaklar.