Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
09/11/2020

İş Sanat, merakla beklenen 21. sezonunu dijitalde açtı

İş Sanat’ın 21’inci sezonu İstanbul Ensemble konseri ile 5 Kasım’da başladı. Pandemi nedeniyle mart ayından itibaren etkinliklerini dijitale taşıyan İş Sanat, yeni sezonda da sosyal medya hesapları üzerinden paylaşacağı kayıtların tamamını ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşturacak.

Geride bıraktığımız 20 sene içinde sanatseverleri sayısız etkinlikle buluşturan İş Sanat, 21. Sezonunu dijitalde açıyor. Pandeminin başından itibaren sosyal medya hesapları üzerinden #evdesanatzamanı etiketiyle yerli ve yabancı sanatçıların hazırladığı video içeriklerle sanatseverlere moral olan İş Sanat, yeni sezonda pek çok özel etkinlikle 5 Kasım’da sezona “merhaba” dedi. Birazdan detaylarına gireceğimiz 21. sanat maratonunda yine “iyi ki izlemişiz” diyeceğimiz şahane etkinlikler bizleri bekliyor.
 Malum, pandemi koşulları ekonomik, sosyal ve kültürel olarak hepimizin yaşamını zorlaştırdı. Başta kültür sanat alanında üretim yapanlar olmak üzere, tüm sektörler içinde bulunduğumuz yeni sürecin etkisi altında var olma mücadelesi veriyor. Küresel çapta süren koronavirüs salgını, müzelerin, galerilerin ve konser salonlarının kapanmasına yol açarken, dijital alandaki olanaklar sanat kurumlarının, bu alanda üretim yapan emekçilerin ve izleyicilerin dikkatini çevrim içi içeriklere çevirdi. Dijital görünebilirlik alanlarının çoğalması sanata en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemde hepimiz için bir umut ışığı oldu. Pandemi nedeniyle mart ayında tüm etkinliklerini durduran ve hızlı bir atılımla sezonu dijitalde tamamlayan İş Sanat, 21’inci sezonunda da izleyicilerle dijital platformlar üzerinden buluşmaya devam edecek. Pandeminin zorlu koşullarından en fazla etkilenen yaratıcı sektörle dayanışma içinde olan İş Sanat, tüm sezon programını yerel sanatçı ve orkestralar ile oluşturdu. 5 Kasım’da başlayacak olan yeni sezonda klasik müzik konserlerinden Türk Halk ve Türk Sanat Müziği konserlerine, hikâye ve şiir dinletilerinden, masal tiyatrosuna, okuma tiyatrolarından sanal sergilere uzanan pek çok etkinliği takip edebileceğiz. Pandemi tedbirleri kapsamında seyircisiz olarak İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek kayıtların tamamı ise İş Sanat’ın sosyal medya hesapları üzerinden ücretsiz izlenebilecek.
 


5 Kasım’daki sezon açılışında besteci ve orkestra şefi Serdar Yalçın yönetiminde, çoğunluğu bağımsız çalışan müzisyenlerden oluşan İstanbul Ensemble’ı dinledik.  Hakan Şensoy’un yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orkestrası konseri, İş Sanat ve Milli Reasürans işbirliğinde gerçekleştireceği 5 konser ile İş Sanat’ın 21. sezonuna konuk olacak. Sezon boyunca Parlayan Yıldızlar serisinden tanıdığımız genç çellist Poyraz Baltacıgil ve piyanist Barış Büyükyıldırım’ın yanı sıra Iraz Yıldız, Demirhan Gökbudak, Ferhat Can Büyük gibi genç sanatçılar performans sergileyecek. İş Sanat’ın gelenekselleşen yeni yıl konserinde ise, bu sezon ünlü tenor Murat Karahan ile orkestra şefi Erol Erdinç yönetimindeki Limak Filarmoni Orkestrası sahnede olacak. Sezonun ilk caz konserini Eylül Ergül, Çağla Karaali ve Serdar Barçın’ın da aralarında bulunduğu Ozan Musluoğlu’nun son projesi “Genedos” ile dinleyeceğiz.
 Melihat Gülses, Derya ve Dilek Türkan, Zeynep Halvaşi, Coşkun Karademir gibi Türk Halk ve Türk Sanat Müziği’nin başarılı isimleri ile pop müziğin sevilen sesi Buray, özel projelerle yeni sezonda sahne alacak. İş Sanat’ın gelenekselleşmiş şiir ve hikâye dinletileri de dijital platformlar üzerinden Sait Faik Abasıyanık, Nâzım Hikmet, Gülten Akın, Attila İlhan gibi edebiyatımızın değerli isimleriyle devam edecek. “12. Gece”, “Othello” ve A. Çehov’un “Üç Kızkardeş”i gibi dünya edebiyatından önemli eserlerin bir bölümü “Okuma Tiyatrosu”nda seslendirilecek. Lerzan Pamir’in yönetmenliğinde oyuncular Aslı Tandoğan, Anıl Altınöz ve Mert Aydın’ın canlandıracağı “Kırmızı Başlıklı Kız“, “Prenses ve Bezelye Tanesi”, “Hansel ve Gretel”, “Çizmeli Kedi” ve “Karlar Kraliçesi” gibi klasik dünya masalları, “İş Sanat Masal Tiyatrosu”nda çocuklarla buluşacak. İş Sanat’ın sosyal medya hesapları üzerinden ücretsiz olarak izlenebilecek konser ve dinletiler 20.30’da, çocuk etkinlikleri ise 15.00’te yayında olacak.  
 21’inci sezonu kültür sanat emekçileri ve izleyicilerle birlikte karşılamaya hazırlanan İş Sanat, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki sanatseverleri etkinliklerine davet ediyor. “Evde Sanat Zamanı” başlığı ile mayıs sonuna kadar devam eden bir yayın modeline geçerek 75 günde, hazırlanan 400’ü aşkın içeriği dijital platformlar üzerinden paylaştıklarını ifade eden İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, “Gördüğümüz ilgi pandeminin sıkıntıları içerisinde en büyük sevincimiz oldu. Ülkemizin dört bir köşesinden sanatseverlerle buluştuk, hep birlikte sanatla moral bulduk. Yeni sezonumuzda dönemin beraberinde getirdiği zorluklarla mücadelede dayanışmanın önemini dikkate alarak ülkemizin sanatçılarından oluşan bir program yapmayı tercih ettik.” açıklamasında bulundu. Geçen sezon olduğu gibi yeni sezonun da dijital olarak devam edeceğini ve konser/etkinliklerin İş Kuleleri Salonu’nda kaydedileceğini belirten Sanat Yönetmeni Defne Turaç ise yayın günlerini aylık olarak duyuracaklarını ve konser/etkinlik kayıtlarının mümkün olduğunca çok izleyici ile buluşması için, sezon sonuna kadar yayında kalmayı hedeflediklerini söyledi.