Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
11/08/2021

İş Sanat'ın yaz dönemi projelerinden 'Şefin Tavsiyesi' ile müziğin kökenine yolculuk

Müziğin kökenine yakından bakmak ve farklı disiplinlerle olan ilişkisini anlamak isteyenlere harika bir program tavsiye etmek isteriz. İş Sanat’ın yaz dönemi projelerinden biri olan Şefin Tavsiyesi, Murat Cem Orhan ve Alper Saldıran’ın sunumuyla, yaz boyunca İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından müzikseverlerle buluşacak.

Dünyanın ortak dili olan müziği ve müziğin evrimini anlatan Şefin Tavsiyesi, 8 Haziran’da izleyici ile buluştu. İş Sanat’ın yaz dönemi projelerinden biri olan video dizisinde; aralarında güzel sanatlar, felsefenin de yer aldığı müziğin gelişimine eşlik eden disiplinlerin müzikle olan ilişkisine de odaklanıyor. İlk bölümü “Müzik nedir” sorusuyla başlayan Şefin Tavsiyesi, orkestra şefi, besteci Murat Cem Orhan ve tiyatro sanatçısı Alper Saldıran’ın birlikteliğiyle gerçekleştiriliyor. İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından yayınlanan Şefin Tavsiyesi, yaz boyunca izleyicisiyle bir arada olacak. Müziğin gelişimini -başta çocuklar ve gençler olmak üzere- tüm yaş grubundaki müzik tutkunlarıyla paylaşma hedefinde olan programı Murat Cem Orhan ve Alper Saldıran ile konuştuk.

Programa geçmeden önce, kısaca sizleri tanıyabilir miyiz?
AS: İnsanın kendisini anlatması zor. Ben bir oyuncuyum, aynı zamanda yazıyorum ve kitaplarım var. Programın da en başında söylediğim gibi, müziğe çocukluktan beri durduramadığım bir ilgi duyuyorum. Aslında sanatın her alanına ilgili, sanatsız yaşayamayan sıradan bir insanım…
MCO: Halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Orkestra şefliği görevini yürüten bir besteciyim. Ülke çapında hemen hemen tüm senfoni orkestraları ve opera evleri ile çalıştım, aynı zamanda kendi sahne projelerimle konserler verdim.

Şefin Tavsiyesi’ni nasıl anlatırsınız? Yola çıkarken neler hedeflemiştiniz?
MCO: Şefin Tavsiyesi, insanlarla müzik sanatı arasında kurmaya çalıştığımız bir köprü aslında. Müzik sanatının inceliklerini anlatıp daha derinden algılanmasını hedefliyor. Bunu yapmaya çalışırken de asla sıkmamayı hedefliyor. Bilgi, beraberinde alınan hazzın büyüklüğünü de getiriyor. Ne kadar çok bilirsek o kadar çok seviyoruz, o kadar çok kendimizden bir şey buluyoruz. Haliyle bu program öğretmeli ama fazla bilgiyle kafaları karıştırmamalıydı. Müzik sanatının pek de bilinmeyen ilginç yanlarını ortaya çıkartmaya çalıştık.
AS: Müzik tutkuma Murat Cem’in engin müzik bilgisi eklenince ortaya keyifli bir proje çıktı. Amacımız klasik müziği ve evrimini herkesin anlaması, herkese ulaşması. Kim bilir, belki de izleyen bir çocuğun hayatına dokunacağız ve ileride meslektaş olacağız. Sanatı ve müziği daha iyi anlayacak seyirciler kazanacağız.

 

Programa “Müzik nedir” sorusuyla başladınız ve şu ana kadar pek çok konuya değindiniz. Konu başlıklarını neye göre seçiyorsunuz?
AS: Konu başlıklarını aslında müziğin kendisi belirliyor, dediğim gibi amacımız klasik müzikle herkesin tanışması. Müziği yalın olarak değil diğer disiplinlerle de ilişkilendirdik. Keşfedecek ve anlatacak çok şeyimiz var. İlk bölümde “müzik hep vardı” dedik, şimdi görüyoruz ki her yerde ve her formda var.
MCO: Müzik sanatının binlerce yıllık tarihini kronolojik olarak takip etmeye çaba gösterdik. İlk altı bölüm, müziğin gelişimini anlattık kalan bölümlerde ise daha detaya giriyoruz. Hatta sürpriz konuklarımız bize bu serüvende eşlik ediyor.

Şefin Tavsiyesi, aslında çocuklara ve gençlere yönelik bir program olarak kurgulanmıştı değil mi?
MCO: Evet, aslında çocuklara ve gençlere yönelik kurgulanmıştı, ama gördük ki yetişkinler de çok ilgi duydular. Müzik eğitiminin bu tür eğitici içeriklerle ülkemizde daha çok desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.
AS: Şefin Tavsiyesi, başta çocukları ve gençleri hedef alan bir program olarak tasarlandı. Klasik müziği ve tarihsel sürecini en sade ifadelerle ve keyifli bir şekilde anlatmaya başlayınca herkese hitap etmeye başladı. Yakın çevremizdeki sanatçı dostlarımızın bile heyecanla yeni bölümü beklediklerini görmek projemize daha da anlam katıyor. Şefin Tavsiyesi, aslında herkese yönelik.

Takviminiz nasıl, program ne zamana kadar devam edecek?
AS: Yaz sezonu boyunca devam edecek ancak daha sonra bir bakmışız başka yerlere evrilmişiz. Sürprizlerimiz olabilir.