Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
08/07/2021

Bergama Tiyatro Festivali 26 – 29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan ve Bergama’nın kendine has atmosferinde buluşturmayı hedefleyen Bergama Tiyatro Festivali'nde dört gün boyunca sanatseverleri yoğun ve keyifli bir program bekliyor.

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen Bergama Tiyatro Festivali, bu yıl 26- 29 Ağustos tarihleri arasında ulusal ve uluslararası toplulukları Bergama’da sanatseverlerle buluşturuyor. Festival kapsamında, katılımcıları Bergama’nın simgeleşmiş mekanlarında özel bir seyir deneyiminin yanında; kültür, sanat, tarih ve güncel olayların performans sanatları aracılığıyla tartışmaya açıldığı bir atmosfer bekliyor.

 Festival programı; ulusal ve uluslararası seçkisinin yanı sıra yerli oyun ve performanslara da yer verirken; amatör-profesyonel tiyatro üreticileri için sektörleşme süreçlerine katkı sağlayacak bir ortam hazırlanması, sosyal ve kültürel yaşama erişim hakkının herkese eşit sunulması, çocukların ve gençlerin katılımının arttırılması gibi 4 temel mesele odağında şekilleniyor. Bergama’nın eşsiz doğası ve tarihiyle bütünleşen festival programında ulusal ve uluslararası seçkiler, atölyeler, açık oturumlar yer alıyor. Direktörlüğünü Eren Arıkan’ın üstlendiği Bergama Tiyatro Festivali'nin ulusal programı kapsamında; DasDas’ın çok sevilen oyunu Vahşet Tanrısı, prömiyerini Bergama Tiyatro Festivali’nde yapacak olan Kumabaracı50 yapımı Demiryolu Hikayecileri ile yine prömiyerini festivalde yapacak olan Mekan Artı Berlin ortak prodüksiyonu Uzak gibi tiyatro oyunları sahnelenecek.