Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
05/08/2021

İş Sanat'ın podcast serisi Caz Karavanı radarınızda olsun

"Caz müziği nedir?" sorusu ile yola çıkan, radyo programcısı ve müzik yazarı Eray Aytimur tarafından hazırlanan İş Sanat'ın yeni podcast serisi Caz Karavanı, caz müzik tutkunlarının radarında olsun.

1910’ların başında ABD’nin New Orleans şehrinde doğan caz müzik, pek çok kişiye göre Amerika’nın dünyaya en önemli ihracatı. Müzik endüstrisini tamamen değiştiren, pek çok müzik türünün doğmasına neden olan ve müzik tarihine olağanüstü müzisyenler kazandıran caz, kuşkusuz uçsuz bucaksız bir dünya. Ülkemizde de her geçen gün kitlesi büyüyen bu müziği daha yakından tanımak isteyenler için İş Sanat, ‘Caz Karavanı’ başlığıyla yeni bir podcast serisi başlattı. “Caz müziği nedir?” sorusu ile yola çıkan, radyo programcısı ve müzik yazarı Eray Aytimur tarafından hazırlanan Caz Karavanı, bu müziğin tarihi, gelişimi ve kültürü ile ilgili merak edilen konuları her bölümde ağırladığı konuklarına soruyor. Hedef kitlesi potansiyel caz dinleyicileri olan programın her bölümünde seçilen konu başlığıyla birebir örtüşen bir müzisyen konuk oluyor.

 

 


Müziği müziksiz de olsa en doğru anlatacak olanların müzisyenler olduğunu söyleyen Eray Aytimur’un ilk konuğu piyanist, besteci ve akademisyen Selen Gülün idi. Caz müziğin ortaya çıkışını ve tarihi yolculuğunu anlatan ilk bölümün ardından ise Aytimur’un konuğu vibrafonist Can Tutuğ ve trompet sanatçısı Şenova Ülker oldu. Bir türlü anlaşılamayan caz terimleri, caz müzikte kullanılan enstrümanlar, cazın diğer müziklerle ilişkisi, caz kulüpleri, Türkçe sözlü caz müziği, caz dinlemenin yolu yordamı gibi konuların yer aldığı podcast’te her bölüm, konukların önerdiği albümler de ayrı birer çalma listesi olarak yayınlanıyor. Caz müziğe ilginiz varsa ve kökleri çok derine giden bu müziği daha yakından tanımak istiyorsanız, Caz Karavanı’nı İş Sanat’ın YouTube kanalında ve tüm podcast mecralarında dinleyebilirsiniz.