Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
06/04/2021

Yok Öyle Kararlı Şeyler (YÖKŞ), Olasılıklar EP’sini Postkolik'e anlattı

Yok Öyle Kararlı Şeyler (YÖKŞ), yeni kadrosuyla, dört şarkılık Olasılıklar EP’sini yayınladı. Vokalde Erdem Topsakal, elektrik gitarda Çağrı Özer ve Arda Erboz, bas gitarda Cem Konuk ve davulda Emre Uyar’dan olan YÖKŞ, Olasılıklar’ı anlattı.

Hem dört yeni şarkıyla dinleyiciyle buluştunuz hem de yeni bir YÖKŞ ile dinleyiciyi karşıladınız. Nasıl bir değişim bu sizin için?
Bazen yola devam edebilmek için fedakarlıklar yapılması gerekir. Yeni şarkılar yazıp kaydedebilmek için grup içinde bir takım değişiklikler gerekiyordu. Biz de hem ekip olarak, hem de sound olarak tazelenmenin yollarını aradık ve şanslıyız ki yeni müzisyen arkadaşlarımızla da iyi bir kimya tutturup, yeni şarkılar üretmeyi başardık. Olasılıklar’ın kayıt süreci öncesi sadece bir kez prova yapma fırsatımız oldu. Geriye kalan bütün prodüksiyonu pandeminin yarattığı koşullardan dolayı evlerimizden yönetmek zorunda kaldık. Bu durum ilk kez deneyimlediğimiz ve işin daha detaylarına odaklandığımız bir çalışma disipliniyle tanışmamızı sağladı.

Olasılıklar, sizin için bu dönemin nasıl bir yansıması?
Olasılıkları kapsayan dönem bizim pandemi sürecinde oluşturduğumuz 7 şarkıyı birden kapsıyor. Yani elimizde aynı ekiple tasarlayıp oluşturduğumuz 4 yeni şarkımız daha var. Ayrıca bu dönemin en büyük avantajı grup içinde yenilenme sürecini gözlemlememiz ve birbirimizi daha iyi tanıma fırsatımızın olmasıydı. Tek bir şarkı bu dönemi yansıtmaya yeter mi emin değiliz, fakat bildiğimiz bir şey varsa o da eski şarkılarımızdaki tanımsız boşluğun dolduğu ve daha olgun ve dinamik tınlayan, şarkılar ürettiğimiz. Bu 7 parça içerisinde birbiriyle bağlantılı ve bize bu süreci hatırlatacak birçok öğe yer alıyor.
 
Ne istediğini ve istemediğini bilen bir YÖKŞ var diyorsunuz. Nelerdir bunlar?
Belli bir beklentiyle üretim yapmak istemiyoruz mesela. Günümüzde beğeniler maalesef sayılarla ölçülür oldu, belli bir istatistiğe dahil değilseniz yok sayılıyorsunuz. Sırf tutuyor diye aynı ritimlerin çalınıp, benzer sözlerin söylendiği bir ortamda farklı bir ses çıkarma cesaretine sahibiz. Piyasa normlarını takip etmek yerine, kendimizi iyi hissettiğimiz, mutlu olduğumuz işler yapmak istiyoruz ve tabii ki bu şarkıları canlı çalma keyfine bir an önce varmak istiyoruz.

Pandemi nasıl etkiledi sizi ve kayıt sürecini? Olasılıkların kayıt sürecinden söz eder misiniz?
Gruptaki değişiklikler pandemiden hemen önce yapılmıştı. Stüdyoya bile girememiş ve yeni tanışmış bir ekiple şarkı yazmaya başlamak çok ilginç bir deneyimdi. Hepimiz için uzak mesafelerden kayıt yapmak ve bu kayıtları tutarlı bir kompozisyon haline getirmek bizim için bir ilk oldu. Bir araya gelme şansımız olmadığı için, kayıt öncesindeki neredeyse tüm hazırlıklarımız görüntülü konuşmalar üzerinden yapıldı. Bazılarımız birbirine yakın mesafede oturduğu için gerektiğinde evlerimizde denemeler yaptık. Bulduğumuz fikirleri grupça stüdyoda çalarak değil de, kendi dünyalarımıza kapanıp öncelikle kişisel olarak geliştirmemiz gerekti. Bu bir bakıma işin detay seviyesini artırmakla birlikte, tamamlanma sürecini fazlasıyla uzattı. En azından pandemi koşulları devam ettiği taktirde veya mecbur durumlarda kaldığımız zaman bu şekilde çalışabileceğimizi görmüş olduk.
 Biraz klip hikayesini de dinlemek isteriz. Can Özen’le çalıştınız Olasılıklar klibinde. Nasıl bir hikaye anlatıyorsunuz ve nasıl bir çekim süreci gerçekleşti?
Hem ekibin değiştiğini gösterebileceğimiz, hem performanslara odaklanabileceğimiz, aynı zamanda da rock grubu klişeleri barındırmayan, sanat yönü ağır bir klibimiz olsun istiyorduk. Can Özen, bizim aynı sahneleri paylaştığımız değerli bir müzisyen arkadaşımız. Yönetmenliğini, hikâye anlatış biçimini ve kendine has renk tonlarını çok başarılı buluyoruz. Kabaca fikrimizi anlattıktan sonra onunla hemen aynı paydada buluştuk. O da şarkımız için hem imgesel hem de cool bir klip yaratmayı başardı. Küçük ama yetenekli bir ekiple kısa sürede çalışmalarımızı tamamladık.

Gelecek projeleriniz neler? Önümüzdeki süreçte neler bekliyor dinleyiciyi?
Olasılıklar’daki şarkıları 7 parçanın içinden seçmiştik. Henüz tarih veremesek de, bu yıl içinde, kalan 4 şarkıyı da yayınlamayı planlıyoruz. Bu 4 şarkı için yaptığımız düzenlemeleri tekrardan gözden geçirip, son hâllerine karar verdikten sonra kayıt planlamasına gireceğiz. Konser verebilme şansımız şimdilik olmasa da, canlı çaldığımız performans videoları çekerek yeni dönemde dinleyiciyi nelerin beklediğini bir nebze olsun göstermek istiyoruz. Umuyoruz ki her şeye rağmen bu zorlu dönemde yeni eserler üreterek, hem dinleyenlerimize hem de bizden sonra gelen genç müzisyen arkadaşlarımıza umut olmayı başaracağız.