Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
03/05/2021

Rap müziğin sevilen ismi Dianz, yeni ep'si Babba’yı Postkolik'e anlattı

Rap müziğin sevilen ismi Dianz, namıdiğer Efecan Dianzenza, yeni ep’si Babba’yı müzikseverlerle buluşturdu. İçinde üç yeni şarkının yer aldığı toplam beş şarkılık çalışma, Anıl Piyancı ve Keişan düetleriyle de dikkat çekiyor. Dianz ile yeni ep’si ve bundan sonrasını konuştuk.

Röportajımıza istersen yeni ep’in Babba’nın hikayesiyle başlayalım.
Bir şarkı dışında hardcore gerilim taşıyan bir ep oldu diyebilirim. Babba’nın tek bir derdi var, o da artık susmak yok. İki yıl öncesine kadar herkese ve her şeye eyvallah diyordum. Artık öyle bir dönemdeyim ki kimseye bir eyvallahım yok. Yaşça büyük olup karakter olarak büyüyememiş olan tiplere “Abi”, beni tanımadan ön yargıyla gelenlere “Kasılma”, Londra’da doğdum diye mahalle nedir bilmez diyenlere “Kum Gibiyim”, sabrımı tüketen arkadan oynayanlara “Öperler” şarkısını hediye ettim. Altyapılarda Berkay Duman ve Ouz Baydar ile çalıştım. Düet olarak da Anıl Piyancı ve Keişan yer alıyor.

Peki, Babba ismi nereden geliyor?
Üç yaşında İngiltere’den Türkiye’ye geldim. Büyürken her kültürden ve her ırktan arkadaşlarım oldu. Ama daha çok doğulu ya da Adanalı arkadaşlarım oldu. Herkes benden İngilizce konuşmamı beklerken ben ‘babba hayırdır’ derdim :) Bence, genel olarak hayırdır diyen bir ep’nin ismi de “Babba” olmalıydı. Babba’da yer alan iki şarkıyı daha önceden yayınlanmıştın. Bu kez tekli tekli gitmek yerine üç yeni şarkıyı da dahil ederek bir ep yayınladın. Nasıl yorumluyorsun tekli ya da çoklu yayınları? Pandemi sürecinde fabrika gibi devamlı olarak şarkı ürettim. Pandeminin ilk beş meyvesini Babba ep’ye ekledim. Bundan sonra tekli veya ep olarak hızlı dönüşlerim devam edecek takipçilerime. Yayınlamak için sabırsızlandığım pek çok şarkım var.
 

Çıkış şarkın ‘Öperler’ bir Anıl Piyancı featuring’i. Neler söylemek istersin şarkı için?
Anıl Piyancı ile beraber ‘En büyüğü’ şarkısında güzel bir reaksiyon almıştık. Öperler’de de aynı reaksiyonu alacağımızdan eminim. Öperler, ‘yüzüme gülüp arkamdan kuyumu kazanlara’ hazırladığım bir şarkı. Öperler ama öpmedik derler. Herkese seni çok seviyorum kanka diyenlerin bile samimiyetine inanmadığım bir süreçteyim. Herkes kendi çıkarları doğrultusunda birilerini seviyor. Öperler şarkısında da bu tip durumlara tahammülümün kalmadığını kendi dilimde anlattım.
 
Şarkının klibi de oldukça ilgi çekici. Biraz bahseder misin çekim ve fikir sürecinden?
Hasan Kuyucu’nun yönetmenliğini üstlendiği klip, iki günde İzmir, Manisa ve İstanbul’da çekildi. Yorucuydu ama çekerken en keyif aldığım video klibim olabilir. Hasan, fikrini söyledi ve ben de her zamanki gibi ‘hadi babba’ dedim. Ve ortaya böyle bir video çıktı. Gerek cast gerekse de set ekibi olsun, kalabalık bir ekiple çalıştık. Cast dediğime bakmayın, hepsi İstanbul’da ya da İzmir de yaşayan Afrika kökenli arkadaşlarım. Sahte olan hiçbir şey yok. Her şey ve herkes fazlasıyla gerçek.
 

Diğer şarkılara da klip düşünüyor musun?
Ep’den daha önce Sen de Yansan ve Keişan ile olan Kasılma adlı şarkıların video klibini yayınlamıştık. Öperler ile beraber üç videolu bir ep olmuş oldu. Diğer 2 solo şarkımın videosu yok. Ama onlarla ilgili küçük video çalışmalarımız da hazır. Şimdiden albüm sonrası şarkıların videolarına odaklandım bile. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürüm. Video kliplerime de o yüzden çok önem veriyorum.

 

Son dönemde çok fazla featuring çalışma görüyoruz. Nasıl buluyorsun bu işbirliklerini, nasıl yorumluyorsun?
Türkiye’den ve yurtdışından hemen hemen herkesi dinliyorum. Çalışmak istediğim pek çok isim var. Yakında duyarsınız zaten diye düşünüyorum. Şarkıları solo yapmayı ya da dinlemeyi seviyorum fakat featuring işler daha çok ilgimi çekiyor. Ses tonu uyumları, anlatmak istedikleri ya da video klipteki uyumları... Bence çok daha merak uyandıran işler oluyor.

Pandemi mesafeleri hem çok açtı hem de çeşitli dijital olanaklar sundu. Senin için nasıl geçiyor bu dönem?
Pandemi dönemi kesinlikle üretim açısından faydalı geçiyor. Diğer rap sanatçısı arkadaşlarımdan duyduklarım da bu yönde. Hadi bir şarkı yapayım dediğimde, o şarkıyı yapıyorum. En azından taslağını çıkartıyorum. Gerçekten enteresan bir süreçteyiz. Yine de normal hayatı özledim. Konseri ve sahneyi de özledim. Umarım yakın zamanda herkes özgürlüğü tekrar hissedebilir.

Önümüzdeki sürece dair neler var aklında? Neler planlıyorsun?
Ep’den sonra, hazırlamış olduğum diğer şarkıları da hemen dinleyicimle paylaşmak istiyorum. Çok akıcı ve yüksek bir tarzı yakaladık Berkay Duman’la. Yaptığımız demolar bile heyecanlandırıcı. Planlamasına geçtim. İçimiz rahat ve beklemedeyiz.