Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
30/10/2018

Rap müziğin sevilen isimlerinden XiR, yeni albümü XX'i anlattı

Angela Merkel ve Tsubasa şarkılarıyla ismini yıldızlaştıran, sokağın güçlü kalemi XiR, uzun süredir üzerinde çalıştığı albümü “XX” ile karşınızda

Sert yorumu ve başarılı lirikleriyle Türkçe Rap’te kendine önemli bir kitle edinen XiR'in 10 şarkıdan oluşan XX albümü, Basemode Records & Sony Music Türkiye etiketiyle yayımlandı. Dijital müzik listelerinin üst sıralarında yer almayı başaran "Angela Merkel" ve kendisine No.1'in eşlik ettiği "Tsubasa" parçalarıyla dikkat çeken albümde XiR’i rapçi dostları yalnız bırakmadı. "Şam", "Heja", "Maestro", "Ashoo" ve "Asil" gibi rap müzisyenlerinin düetleriyle taçlandırdığı albümün prodüktörü ise Noisart. Albümü XİR ile konuştuk.

Xir oldukça ilginç bir isim, genelde yerli rapper'lar mahlas kullansa bile bunu Türkçe kelimelerden seçiyorlar, Xir'in anlamı nedir?
Rap müziğe ilk başladığım yaslarda bulduğum kısaca X olan lakabımın tam hali. Seneler içerisinde yaptığım işlerle anlam kazanıp üzerime yapıştı.

Angela Merkel şarkısı gerçek anlamda bir patlama yaptı, bu şarkının hikayesi nedir?
Evet. Günümüz Türk gençlerinin başlıca sorunlarından olan, benim de geçen sene yaşadığım vize problemine değindim kendi üslubuma göre. Nakaratta eğlenceli bir şekilde Angela Merkel üzerinden bu durumu eleştirdim. Ve madem biz gidemiyoruz sen gel dedim ona esprili bir biçimde.

Adını duyurduğun şarkılardan biri de Tsubasa. Çoğumuzun çocukluğuna imzasını atan bu sevimli çizgi karaktere şarkı yazmak nasıl aklına geldi? Hafta sonları sabah kalkıp tsubasa izleyen nesilden geliyorum ben de tabii ki. Doğaçlama çıktı aslında track. Konsept bir isim üzerinden nakarat yapmayı seviyorum ve bu şekilde oldu.
 


Prodüktör olarak Noisart'la çalıştın, bu seçimin ardında yatan sebepleri ve kayıt sürecinin nasıl geçtiğini anlatır mısın?
Noisart, beş sene önce tanışıp o zamandan beri beraber çalıştığım çok yetenekli bir dostum. Onunla beraber seneler içinde kendimizi prodüksiyon anlamında epey geliştirdikten sonra bugünlere gelebildik. İstanbulTrip’in tüm prodüksiyon işlemlerinin başında kendisi bulunuyor.

Albümdeki önemli imzalardan biri de Evren Göknar'a ait, bu işbirliği nasıl gerçekleşti?
Geçen sene Angela Merkel’i yaptığım vakit şarkıyı mix’ledikten sonra mastering konusunda kimle çalışmamız gerektiğini düşünürken Monoman, Evren abiden bahsetti ve kendisine ulaşabileceğimizi söyledi. Birlikte yaptığımız ilk çalışma bu şekilde oldu. Kendisi gibi efsanevi biriyle calıştığımız için çok mutluyuz.
 


Basemode Records, kısa sürede büyük bir aile oldu, bu firmayla çalışmanın sana kattıkları neler?
Açıkçası İlk yasal albümümde de Ulaş Demiröz ile çalışmıştık ve bu albüm daha farklı bir tracklist halindeyken de kendisiyle görüşüp anlaştık. Daha sonra tracklist’i tamamen değiştirdim ve bu albüm ortaya çıktı. Eskiden her şeyiyle kendimizin uğraşması gereken süreçlerden sonra simdi sadece kendi isimizi yapmamızı sağlayan bir adım oldu diyebilirim. Daha kolektif bir biçimde çalışıp kendi işimize daha iyi konsantre olup maksimum verim almamızı sağladı.

Rap müzik son yıllarda yeraltından ana akıma taşmayı başardı, sen bu gelişmeyi nasıl yorumluyorsun?
Olması gereken bir hareketti. Senelerdir mücadele verdiğimiz işin geri dönüşünü almak çok güzel bir şey. Bundan sonra çıtayı daha da yukarı taşımak istiyoruz.