Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
05/06/2018

Melis Dağ, ilk teklisi Kahramanlar'ı Postkolik'e anlattı

Bugüne kadar pek çok ünlü isimle sayısız canlı performansa imza atan Melis Dağ, müzik hayatının 15. yılında ilk teklisi Kahramanlar’ı hayranlarıyla buluşturdu.  


İstanbul ve Bodrum gece hayatının tanınan seslerinden Melis Dağ, müzik hayatının 15. yılında ilk teklisi Kahramanlar’ı çıkardı. İlk teklisi için Demir Demirkan ve Murat Güneş ile güçlerini birleştiren genç müzisyen, sorularımızı yanıtladı.

Müzikte 15. yılını kutluyorsun ve üstelik genceciksin! Nasıl bir his?
Çok da gencecik sayılmam yahu! Ama erken başladığım ve mikrofonu elime aldığım an, 16 yaşıma döndüğüm bir gerçek. Ben sahneye çıkmak için var olduğumu düşünüyorum. Geriye dönüp baktığımda -özellikle de bir kadın olarak- beni geren çok şey oldu tabii ki; fakat ne yaşarsam yaşayayım, en iyi hissettiğim yer hep sahneydi.

İlk single'ın Kahramanlar seni bambaşka bir kitleyle tanıştırdı. Geri dönüşler nasıl?
Çok uzun yıllardır sahneye çıkıp çok da farklı tarzlarda programlar yaptığım için, dinleyiciler ‘acaba bizi ne bekliyor’ diye düşündüler elbet. Fakat ilk şarkıma aldığım reaksiyonlardan şu an için memnunum. Dinleyenler de şarkıdan memnun sanırım.

Kahramanlar, Murat Güneş ve Demir Demirkan imzalarını taşıyan iddialı bir şarkı olmuş. Biraz bu şarkıyla buluşmanı dinleyelim.
Murat’la yıllar önce yine bir konserimde tanışmıştık. Beni dinledikten sonra bana onlarca şarkı verdi ve ‘hangisini istiyorsan senin olsun’ dedi. Şarkı yazmak ve bestelemek çok farklı bir yetenek. Murat da sanki bunun için doğmuş gibi. Kahramanlar, Murat’ın verdiği şarkılar arasında en çok sevdiğim oldu. Bana yakıştığını ve kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini düşündüm. Menajerim Melek’le bir gün buluştuk ve ona en büyük hayalimi anlattım; Demir Demirkan. Ardından şarkıyı ona ulaştırdık; o da bana güvendi ve prodüksiyonu üstlenmek istediğini söyledi. Sanırım hayatımda attığım ilk sevinç çığlığıydı!
 


Türkiye'nin en önemli yıldızlarından bazılarıyla aynı sahneyi paylaştın. Seni tanımayanlar için biraz anlatır mısın?
Gerçekten de birlikte sahne aldığım çok fazla isim var, ama en kıymetlisi beş yıl geri vokalini yaptığım Nilüfer’di. Dünya tatlısı bir kadın. Birlikte çok değerli zamanlar yaşadık. İskender Paydaş’ın da uzun zaman sahne solistiydim. Ayrıca bir çok sanatçıya albümlerinde de vokallerimle eşlik ettim. Grup Lokomotif çok önemli bir okuldu benim için. Bunların dışında Mirkelam, Deniz Seki, Hande Yener, Zeynep Dizdar ve Badem gibi isimler de var.

Peki kendi şarkıların için neden bu kadar bekledin?
Çok haklı bir soru gerçekten. Uzun yıllar bunu ben de kendime sordum. Ama her harekete geçtiğimde ve birilerine güvendiğimde olumsuz sonuçlarla karşılaştım diyebilirim. En sonunda menajerim Melek kolumdan tuttu ve tabiri caizse ‘haydi yürüyoruz’ dedi.

Sıkı bir Janis Joplin hayranısın. Joplin'in hayatındaki yeri nedir?
Hani çoğu insan ‘dövme yaptıracağım ama ne yaptıracağımı bilmiyorum’ der ya. Ben bu kadının müziğiyle tanıştığım gün koluma adını kazıtacağımı biliyordum. Her sabah gözümü açtığımda bir ‘Me and Bobby McGee’ seansım vardır. Sesinin tınısı bana tuhaf bir enerji veriyor. Müzikal yaşantısında da yaşadığı bir çok şey benim yaşadıklarıma benziyor. Ama neyse ki 27 yaşımı geçtim!

İstanbul ve Bodrum gece hayatı seni yakından tanıyor. Gece kulübü performansların hakkında neler söylemek istersin?
Çok uzun bir süreç bu. 7 yıldır Bodrum’da müzik yapıyorum. Önceden sadece yaz dönemleriydi ama 1 yıl önce Bodrum’a yerleştim. Gerçekten bütün Bodrum profiliyle tanıştım ve hemen her mekanda sahneye çıktım. Gündüz bir yerde kahve içerken gelip fotoğraf çektirmek isteyen insanlar oluyor. Çok güzel duygular bunlar. İstanbul’da gerçek bir Beyoğlu müzisyeniydim. En güzel dönemlerini görmüş olmak ve eski muhteşem mekanlarında sahneye çıkıp kaliteli dinleyicilere sesimi duyurmuş olmak çok kıymetli benim için. Ben rock ağırlıklı program yapıyorum. Ama bu tarzdan hoşlanmayan insanlar da beni dinlemeye geliyorlar. İşin sırrını çözdüm sanırım! Bazen DJ ile beraber half-playback dediğimiz konseptte de işler yapıyoruz. Bununla beraber zaman zaman yabancı ağırlıklı R&B ve pop şarkılar da giriyor işin içine.

Kahramanlar'ın sonrasındaki planların neler?
Kahramanlar aslında benim için biraz soft bir şarkı. Demir’le de birbirimizi tanıma sürecimizdi. Tabii ki şarkıdan çok memnunum; fakat işler biraz sertleşebilir! Yakın tarihte yeni şarkılar geliyor.