Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
02/08/2018

Image Comics'e çizen Sümeyye Kesgin ile Elsewhere'i konuştuk

Çizgi roman dünyasının kalbinin en hızlı attığı yer olan ABD’de, sizleri sektörün en önemli firmalarından birine iş yapan bir Türk kadın çizerle tanıştırmak istiyoruz.


Türkiye'nin en önemli kadın çizerlerinden biri olan Sümeyye Kesgin, Marvel ve DC gibi güçlü holdinglerin himayesinde olmadan faaliyet gösteren ve sanatçı merkezli çalışmasıyla ünlenmiş yayınevi Image Comics’in bünyesinde 2017 yılında yayın hayatına başlayan Elsewhere serisini çiziyor. Toplamda sekiz sayı süren bu iddialı serinin ilk iki sayısı da


Elsewhere ya da Türkiye'de yayımlandığı ismiyle Başka bir yer macerası nasıl başladı?
Yazar Jay Faerber, Twitter üzerinden işlerimi görmüş ve benimle çalışmak istediğini söyledi. Oldukça sevindim elbette ve hemen kabul ettim. Birlikte çeşitli eskizler üzerinden bir proje oluşturduk. Altı sayfalık sunumumuzu Image'a yolladık, onaylandıktan sonra süreç başlamış oldu. 

Jay Faerber ile çalışmak nasıl bir duygu?
Kendisi yıllardır sektörde üretiyor ve onunla çalışmanın bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Bu kitapla birlikte çizimlerim daha da olgunlaştı. Jay, oldukça yetenekli, anlayışlı ve yüreklendirici bir yazar. Onunla çalışmak kesinlikle bir ayrıcalık. 
 
Elsewhere’in Türkiye'de yayımlanacağını duyduğunda neler hissettin?
ABD’deki çizgi roman sektöründe çalışmadan önce kimi yerli projelerde yer almıştım: Deli Gücük, Dumankara, DirenÇizgiRoman gibi… Top Cow'a çizdiğim projeler ise sadece İngilizceydi. Elsewhere'in hem orda hem Türkiye'de yayımlanması hepsinden ayrı bir doyum sağladı. Umarım sonraki projelerim de böyle olur. 

Daha önce Amerika'daki çeşitli yayınevlerine yaptığın başka işler de olmuştu, onlardan biraz bahsedebilir misin?
Evet, Rise of the Magi ve September Mourning. Magi'ye başlama hikâyem de aslında Elsewhere'e benziyor. O zaman da bir başka üstat, Marc Silvestri işlerimi sosyal medyada görüp iş teklif etmişti. Bu bakımdan şanslıyım. Bu iki proje de fantastik türde, aynı Elsewhere’de olduğu gibi. Magi, gerçek dünya ve sihir dünyası arasında, tüm dünyaları kurtarmak için büyük maceralara atılan bir çocuğun hikâyesiydi. September Mourning ise gerçek hayatta var olan bir rock grubunun çizgi roman düzlemindeki maceralarını konu alıyor.

Gelecek için yeni projeler var mı?
Şu an netlik kazanmasa da kimi görüşmelerim sürüyor. Elsewhere’in ardından biraz mola verip kendime bir yol seçeceğim, umarım güzel projelerle geri dönerim.