Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
19/07/2018

Hitmaker Nile Rodgers: İyi müziğe hep ihtiyacımız var

Hitmaker olarak anılan müzisyen Nile Rodgers dünyanın en meşhur kayıt stüdyosu Abbey Road Studios baş yaratıcı danışmanı oldu. İşte Rodgers ile röportajımız...


Müzik adamı, besteci, prodüktör ve aranjör Nile Rodgers. Hâlâ Get Lucky şarkısıyla kucağında tuttuğu üç Grammy Ödüllü hali akılarda. Yüzlerce ödülü vardı ama bu onun hem ölüme karşı zaferinin hem de dünyanın da özlediği türden bir hit parçaya kavuşmasının sonucuydu. Rodgers çok heyecanlı fakat o kadar yoğun ki bu heyecanını anlatmaya vakti yok. Sürekli yeni iş peşinde... Şimdi de


Her şey yolunda mı? Sağlığınız nasıl?
Yolunda zaten müzik çok vaktimi alıyor aklım sürekli meşgul. İyileştikten sonra bana iyi gelen tek şeyi yapmaya devam ettim...

Geriye baktığınızda, ilk bu işe adım attığınız güne kadar... Ne hissediyorsunuz? İnsanların en sevdiği şarkıları yapan ‘hitmaker’ olmak, düşünebilir miydiniz bunu?
Bilemezdim. Düşünüyorum da Sister Sledge için We Are Family kayıt yaptım ve sevgili David Bowie için de Let’s Dance’i. Bu iki kayıt beni inanılmaz geliştirdi. Zamanla müzik bambaşka şeyler kazandırdı. Başka sanatçıların kendi dünyasını görebiliyorum, onlar da aynı şekilde benim dünyamı...

Çok fazla birbirine benzeyen parçalar var. Belki dünyada da yaratıcılık konusunda bir düşüş var. Sizin gözleminiz nedir? Bu bir kriz olabilir mi?
Açıkçası bunun bir problem olduğunu düşünmüyorum. Yeni müzik her zaman eski müzikten gelir. İlham böyle bir şey... Şunu kaçırmayın, bu zamana kadar ortaya yeniden canlanarak çıkan büyük hit kayıtlar gördük. Umarım daha yenilerini görürüz, her zaman iyi müziğe ihtiyacımız var.

Blogunuz


Sizin müzikte modanız hiç geçmiyor. Biraz eski anılarınıza dönerseniz, aklınıza neler geliyor?
Diskonun altın çağlarını hatırladım, inanılmaz partilere katılıyorduk arkadaşlarımla. Müziğin sizi kontrol etmesine izin verdiğiniz partilerden. O zamanlar kurallara daha az kulak asılırdı çünkü herkes kendi işine bakardı. Ne delilikler yaptığımı şimdi anlatamam!

Daft Punk ile yaptığınız şey müzik dünyasının uzun zamandır hasret kaldığı bir hit salgınıydı!
Şarkıyı ilk duyduğumda da aynı David Bowie’nin yaptığı gibi benden ne yapmamı istediklerini hiç kafa kurcalamadan söylediler ve ben de yaptım. Bayıldılar. “Devam et Nile, yap şu şeyi” dediler, kendimi dünyayı yeniden keşfetmiş gibi hissettim.

David Bowie öldükten sonra ne hissettiniz?
Şey, ben her zaman David’i rock’ın roll’un Picasso’su olarak andım, ona da söylerdim. Onun ölümü beni üzdü ama ardından bıraktığı parçalar, ona şükürler olsun. Grammy Ödül Töreni’nde Lady Gaga ile onun onuruna şarkı söyledik, çok duygusal bir andı.