Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
10/06/2019

Dört x Dört, sekiz yıl sonra Belki ile döndü

Sekiz yıl aranın ardından üçüncü albümlerini müzikseverlerle buluşturan Dört x Dört ile yeni albümleri “Belki” hakkında konuştuk.

Vokalde Deniz Tuzcuoğlu, gitarda Alp Tiner, basgitarda Burhan Azemi ve davulda Burak Tozkoparan’dan oluşan Dört x Dört, sekiz yıl aranın ardından üçüncü albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. Biz de bu vesileyle grup üyeleriyle “Belki” albümünü konuştuk.

Yeni bir albüm için niçin sekiz yıl beklediniz?

Deniz Tuzcuoğlu: Bu sekiz yılda elbette boş durmadık. Ben, bir iki solo proje yaptım ve bu projeler için uygun ortam ve imkan yaratmaya çalıştım, çalıştık. Bu süre zarfında biraz kafa karışıklığı yaşamadığımı söylersem yalan olur. Aslında cebimizde her zaman projeler vardı, sadece üretmek ile ilgili dertlerim ya da ürettiğim şeylerle barışmak gibi bir sorunum vardı. Bu durum, 2017’de Belki” albümün hazırlıklarına başlamamızla son buldu.

Burhan Azemi: Aslında ikinci albümden bu yana geçen sürede grup bir dönüşüm de yaşadı. Bu süre zarfında hem müzikal detaylar hem genel sound açısından taşlar yerine oturduğunu düşünüyorum. Ben ve Burak gruba katıldığımızdan beri çok aktif bir sahne temposu içindeyiz. Yeni besteler üzerinde yıllardır konuşup kritik yapıyorduk. Hatta dönem dönem birbirimize kayıtlar da yolladık. Doğru zamanı beklemiş olacağız ki tamamlanması biraz zaman aldı.

Peki bu süre zarfında müziğe bakışınızda ya da dinlediğiniz müzisyenlerde ciddi değişiklikler oldu mu?
D.T: Kendi içimde muhafazakar bir insan olduğum için köklü değişiklikler olmadı; fakat şu da bir gerçek ki hiç bir zaman yaşadığım coğrafyanın müzikal kültüründen uzak olmadım. Bir Müslüm Gürses ya da Orhan Gencebay’ı objektif olarak değerlendirip zevk alıp kayıt edebilirken; Leonard Cohen ya da Robert Johnson’dan aynı tadı almışımdır; ya da Manowar veya Bruce Springsteen’den. Bunun karşılığını da hep müziğime yansıttığımı düşünüyorum.

B.A: Köklü değişiklikler oldu diyemem ama tabii ki müzik dağarcığımıza her geçen gün yeni bir şeyler ekleniyor. Zaten birkaçı hariç tüm müzik türlerini dinlemekten çok keyif alıyorum.
 


Albümün kayıt sürecinden söz eder misiniz?
D.T: Alp Tiner ve Taha Gürbüz, albümün gerçek anlamda dominolarıydı. Aranjeleri grupça yapsak da Taha’nın "Anlatamam" şarkının vokaline kadar yaptığı prodüksiyon ve Alp’in kayıtlarda gösterdiği özen, bu albümün çıtasını cidden yükseltti. Bunun yanı sıra, Burak ve Burhan’ın hiç düşünmediğimiz noktalarda yaptığı dokunuşları albümün ince ince işlenmesine olanak tanıdı.

B.A: Albümün kayıt süreci biraz uzun sürdüğünden anlatmak da uzun sürecektir; ancak genel olarak çok keyifli geçtiğini belirtmeliyim. Kayıtlarda birkaç farklı stüdyo kullandığımız için çok yerleşik bir düzenimiz yoktu. Yoğun, bol koşturmalı ve çok keyifliydi diyebiliriz.

Bu arada grupta bir takım değişiklikler de oldu. Burak ve Burhan ile aranızdaki uyum nasıl?
D.T: Perfect Match! İstediğimiz rock n roll sound’u için daha iyisi olamazdı diye düşünüyorum.

Albümde tamamen akustik ve canlı kaydedilen iki parçanız var. Bu şarkıları albüme bu şekilde koyma istediğiniz neydi?
D.T: Sadece "Belki, Sanki, Bazen" şarkımız akustik ve tek mikrofonla canlı kaydedildi. Şarkının hikayesi itibariyle böyle olması gerektiğini düşündük. Hatta ben bir şeyler ekleme düşüncesindeyken, Alp şarkının bu halde olması konusunda gayet net olunca ben de direnmedim. Diğer akustik parça, ilk albümümüzde yer alan "Yalan" parçamız. O şarkıya ilgi çok fazlaydı, biz de daha tatlı naif bir hale getirip, seyircilerimizden gelen isteğe uyduk.

Albümde dikkat çeken şarkılardan biri de “Anlatamam” remix’i. Taha Gürbüz’ün parçaya yaklaşımıyla ilgili neler söylersiniz?
D.T: Harika fikir ve harika uygulama. Evet, şarkının orijinal versiyonun da aranjesini Taha yaptı; ama bu versiyonda tamamen serbestti. Diğeri ne kadar da olsa bir Dört X Dört hissiyatına sahip olmalıydı. İlk kez albümümüzde elektronik alt yapılı bir şarkı oldu, bence albümün tansiyonu açısından çok heyecan verici.

İlk klip hangi parçaya gelecek?
D.T: Anket yapıyoruz ama "Anlatamam" olacak gibi duruyor.

B.A: İlk klip kısa bir süre içinde “Anlatamam” şarkımıza gelecek gibi görünüyor. Çevremiz ve dinleyicimizin talepleri bu yönde, ancak elbette diğer şarkılar için de güzel fikirlerimiz var.

Günümüzde İstanbul’da yaşamaya dair düşünceleriniz neler?
D.T: Ben Anadolu yakasında yaşıyorum ve bunun neredeyse tek sebebi İzmir’e yakın olması :)