Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
03/05/2021

İsveçli Haber takip uygulaması SQUID'in Türkiye hedefleri neler?

Güncel haberlere farklı kaynaklardan ulaşmak isteyenler, son dönemde mobil haber takip uygulamalarını sıklıkla kullanır oldu. 51 ülkede faaliyet gösteren ve 2019’da Türkiye pazarına giren SQUID de bu uygulamalardan biri. SQUID Ülke Müdürü Berna Kartal, pazarı ve hedeflerini Postkolik’e anlattı.

Bize öncelikle SQUID'ten bahseder misiniz?
SQUID, 2014 yılında İsveç’in Stockholm şehrinde kurulan ve şu an 51 ülkede kullanılan bir mobil haber uygulamasıdır. SQUID ile binlerce kaynaktan, milyonlarca habere ulaşabilir; böylece aynı haberi bile farklı perspektiflerden okuma şansına sahip olabilirsiniz. SQUID’de ilginizi çeken konuları seçebilir ve sıralayabilir, makaleleri kaydedebilir ve görmek istemediğiniz kaynakları engelleyebilirsiniz. SQUID olarak yeni neslin haber okumayı eğlenceli, değerli ve merak uyandıran bir günlük aktivite olarak yeniden keşfetmesine yardımcı olmak istiyoruz. SQUID, AppStore, Google Play Store ve HUAWEI AppGallery’den ücretsiz indirilebiliyor.
 

SQUID ekibine siz ne zaman dahil oldunuz?
SQUID’e 2019 yılında dahil oldum. Yaklaşık iki senedir ülke müdürü olarak çalışıyorum. Farklı kültürlerden insanlarla uluslararası bir ortamda çalışmak benim için müthiş bir fırsat oldu. Herkes farklı ülkelerde olsa da sürekli birbirimize destek olan ve iletişim içinde kalan bir takımız. Her takım arkadaşımdan farklı şeyler öğrendim ve işini severek yapan, profesyonel insanların arasında çalışmak benim için gurur verici.
 
Türkiye pazarına ilişkin hedefleriniz nedir?
Kullanıcı sayımız gün geçtikçe çoğaldı, hala da çoğalmaya devam ediyor. Öncelikli hedefimiz tabii ki kullanıcılarımıza güncel, güvenilir ve ilgi çekici haberleri sunabilmek. Daha sonraki hedefimiz ise, kullanıcılarımızın istekleri doğrultusunda uygulamamızı geliştirip ülkemizdeki en popüler mobil haber uygulaması haline gelebilmek.

Şu an Türkiye ayağında kaç yayın ile işbirliği yapıyorsunuz?
Kaynak çeşitliliğine ve farklı perspektiflere önem veriyoruz. Bu nedenle şu an Türkiye’de 30’dan fazla yayıncı partnerimiz var. Bu yayıncı partnerlerimizin içinde hepimizin bildiği köklü gazete ve dergiler, web siteleri ve bloglar bulunuyor. Yeni yayıncı partnerlerine her zaman açığız, bu nedenle yayıncı partneri olmak isteyen kuruluşlar bizimle her zaman iletişime geçebilirler. En kısa zamanda dönüş sağlıyor ve süreç hakkında bilgilendirme yapıyoruz.

HUAWEI ile olan işbirliğinizden bahsedebilir misiniz?
SQUID, Avrupa ülkelerinde HUAWEI telefonlarının haber sağlayıcısı olarak seçildi. HUAWEI Asistan, HUAWEI Tarayıcı ve HUAWEI Wigdet ile SQUID haberlerine ulaşılabiliyor. HUAWEI Asistan ve HUAWEI Tarayıcı kullanıcılara farklı haber konuları ve çeşitli kaynaklardan oluşan haberler öneriyor. HUAWEI Asistan EMUI10 işletim sistemine sahip olan telefonlarda kullanılabiliyor. Bu işbirliğimiz sayesinde içerik partnerlerimize de daha çok trafik sağlamış oluyoruz.
 
SQUID'i rakiplerinden ayıran özellikler neler?
SQUID sayesinde sadece bir tık ile diğer ülke haberleri, o ülkenin ana dilinde görüntülebiliniyor. Örneğin, Almanya’da yaşayan bir Türk iseniz, SQUID ile hem Türkiye hem de Almanya haberlerini tek bir uygulamadan takip edebilirsiniz. SQUID, hedef kitlesi milenyumlular olan bir uygulama. Bu nedenle son trendleri takip ediyor, SQUID’deki konu başlıklarını sürekli güncelliyoruz. Ayrıca, SQUID’in kişiselleştirilebilen özellikleri ile kullanıcılarımıza kişisel bir deneyim sunuyoruz. SQUID Learning English ile hem dünyada olup bitenden haberdar olmak isteyen, hem de İngilizcesini geliştirmek isteyen okuyucularımıza farklı zorluk düzeylerinde İngilizce haber makaleleri sunuyoruz. Bunun yanı sıra, özellikle pandemi döneminde büyük emek harcayan İngilizce öğretmenlerine, sınıflarında kullanabilecekleri ücretsiz bülten ve online eğitim araçları sağlıyoruz.

Son dönemde haber okuma alışkanlıkları nasıl bir değişim gözlemliyorsunuz?
Artık basılı kaynaklar yerine insanlar haberleri online olarak okumak istiyor. Bu okuyuculara daha pratik geliyor. Son dakika haber bildirimlerini almak ve her gelişmeden anında haberdar olmak tabii ki avantajlı. Ancak durum böyle olunca, yalan haberler çok fazlalaşıyor ve hemen yayılmaya başlıyor. Böyle durumlar maalesef dolandırıcılık gibi istenmeyen durumlara da yol açabiliyor. Biz SQUID olarak güvenilir kaynaklarla çalışıyor ve uygulamamızı sürekli takip ediyoruz. Herhangi bir uygunsuz ve şüphe uyandırıcı durumda direkt müdahale ediyoruz.

Pek çok ülkede faaliyet gösteriyorsunuz, Türk kullanıcılarını farklı kılan özellikler var mı?
Türk kullanıcılar bize feedback vermekte çok iyiler. Kullanıcılarımız çok dikkatli ve en küçük hatayı bile hemen görüp bize bildiriyorlar. Ayrıca bize çok güzel fikirler verip, uygulamamızı geliştirmemize katkı yapıyorlar.