Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
13/11/2017

Yeni Zelanda çıtayı yukarıya çekti, hedef yüzde 100 yenilenebilir enerji

İklim değişikliğiyle mücadelenin en önemli savucucularından bir olan Yeni Zelanda, bu konuda çıtayı oldukça yukarı çekti. 


4.8 milyon nüfusa sahip Yeni Zellanda, kuşkusuz dünyanın en özel ülkelerinden biri. Ülkede elektrik enerjisinin yüzde 80'ini yenilenebilir enerjiden elde ediyor. Bu müthiş istatistik yeterli gelmemiş olacak ki, geçtiğimiz Ekim ayında başbakanlık koltuğuna oturacak olan Jacinda Ardern, amacının bu rakamı yüzde 100'e çıkarmak olduğunu açıkladı. Bunun için hedeflenen süre ise 20 yıl olarak açıklandı. 37 yaşındaki genç başbakanın bir başka önemli hedefi ise, en geç 2050 yılında Yeni Zelanda’nın sıfır karbon bir ülke olması.
Fakat bu karar elbette pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirecek. Yeni Zelanda, enerji rezervlerinin yüzde 60'ını hidroelektrik santrallerinden elde ediyor. Hava sıcaklığı nehir ve göllerin buharlaşmasına sebep olduğundaysa, kömür ve petrol imdatlarına yetişiyor. Fosillerden elde edilen bu enerji kaynakları olmadığı taktdirde elektrik faturaları zamlanmak zorunda kalırdı. Yine de ülkenin enerji hedeflerine ulaşmak konusunda attığı önemli adımlar bulunuyor; zira 2016 kışında yenilenebilir enerji kaynaklarında yüzde 93'lük artış yaşandı. 

Bu arada doğal güzelliği ile dünyanın en büyüleyici ülkelerinden biri olan Yeni Zelanda, Belçikalı fotoğrafçı Michiel Pieters’in gözünden işte böyle görünüyor... Bu müthiş fotoğraflarla bu ülkeye aşık olacaksınız.