Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
10/12/2018

Marvel'in en sevilen karakterlerinden biri olan Hulk'un öyküsü

En sevilen Marvel karakterlerinden biri olan Hulk nasıl doğdu? Jack Kirby ve Stan Lee ortaklığıyla hayat bulan Yeşil Dev'in öyküsünü yazdık. 


The Incredible Hulk, Stan Lee'nin çocukluğundan beri tasarlamakta olduğu en önemli kahramandı. Stan Lee, çocuk yaşında izlediği, Frankenstein (1931) filmi yüzünden uzun yıllar boyunca kâbuslar görmüş olsa da bu karakterle arasında müthiş bir bağ kurulduğuna inanıyordu. Efsane aktör Boris Karloff'un canlandırdığı bu canavar, Lee'ye muazzam bir ilham vermişti ama kendi canavarını yaratacağı zaman onunla ne yapacağına dair esas ilhamını bir edebiyat klasiğinden esinlenerek bulacaktı. Robert Louis Stevenson'un ölümsüz eseri Dr. Jekyll & Mr. Hyde'ı okul yıllarında okuyan Lee, insanın içindeki bastırılmış alt benliğin ortaya çıkışında yarattığı yıkımın etkisinden çok etkilenmişti. Marvel Comics'in yeni süper kahramanlar aradığı süreçte yine Jack Kirby'le birlikte imza atılan Hulk karakterinin etrafına örülen konsept, Frankenstein ve Dr. Jekyll & Mr. Hyde'ın birleşiminden oluşmuştu.Stan Lee, bilim adamı Bruce Banner'ın maruz kaldığı gama ışınları sonrasında kontrolünü kesinlikle elinde tutamadığı bir yaratığa dönüşümünün yaratacağı etkiyi o yıllarda kestiremiyordu; ancak Hulk, tüm zamanların en sevilen Marvel kahramanlarından biri oluvermişti. Lee, Hulk'un tasarımı için daha vahşi ve korkutucu bir imaj öngörmekteydi ancak Jack Kirby'nin okuyucunun empati kurabileceği "canavar" tasarımı, Lee'yi de ikna etmişti. Kirby'e göre, Hulk her ne kadar bir hilkat garibesi olsa da bir katil değildi ve aynı zamanda tıpkı bir bebek gibi sosyal kodlardan yoksundu. Kirby, aynı zamanda Hulk'un ilerleyen maceralarda bir düşmandan ziyade kahramana dönüşmesini istiyordu ve bu ancak okuyanı ürkütmeyen bir tasarımla mümkündü.


Kirby ve Stan Lee ortaklığı, Marvel'a Fantastic Four'dan sonra ikinci efsane karakterini kazandırmış; kökeni 1800'lerde yazılmış bir romana dayanan bu süper canavar, piyasaya çıktığı gün tüm çizgi romanlarının tükenmesiyle ödüllendirilmişti. Kirby, birkaç yıl sonra Hulk'un yüzünü çok daha karakteristik bir üslupla baştan tasarlayacak ve karakteri Marvel'ın en tanınan simalarından biri haline getirecekti. Bu arada Hulk'un yeşil renginin de matbaada yaşanan bir baskı hatasının cilvesi olduğunu hatırlatalım! Gri tasarlanan karakter, yeşil rengiyle sevilince, yıllar boyu o renkle çizilmeye devam etti.