Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
25/01/2018

Avrupa'nın son balta girmemiş ormanı Bialowieza'dan muhteşem kareler

Polonya ve Beyaz Rusya'nın sınırlarının birleştiği noktada yer alan doğa harikası Bialowieza, Avrupa'nın son bakir ormanı!


İnsanlar gelmeden önce, Kuzeydoğu Avrupa'nın büyük kısmı binlerce kilometre uzanan ilkel ormanlarla kaplıydı. Bugün, maalesef bu ormanların hiçbiri yok. Polonya ve Beyaz Rusya arasındaki sınırı kapsayan Bialowieza Ormanı ise bir istisna olarak karşımıza çıkıyor. Bialowieza Ormanı, 1.500 kilometrekarelik alanı kaplayan ve Avrupa'daki düşük oranlardaki ilk ormanı temsil ediyor. Dev ladin ağaçları, meşe ağacı ve kül ağaçları ile Avrupa'nın en ağır kara hayvanı, akılcı olarak da bilinen ve 20. yüzyılın başlarında neredeyse yok olmak üzere avlanan Avrupa iniz dâhil olmak üzere tam 20 binden fazla hayvan türü var.
 

 

Bialowieza Ormanı'ndaki avcılık Polonya Kralının sınırlı avlanma lisansları getirdiği 14. yüzyıla kadar uzanıyor. 15. yüzyıla gelindiğinde, orman avcılar tarafından nüfuz edildi ve Polonya Kralı Władysław Jagiełło, avlanmaya gitti. Ormanın ortasında, kral kendisi için ahşap bir av avlusu inşa etti. Ahşap malikânede beyaz boyanmış ve geleceğin köyü ve ormanı için adaşı olmuştu; Bialowieza, Lehçe'de "Beyaz Kule" anlamına gelir. Orman, Eski Yaşayan Sigismund'un mülkiyetine girdiğinde, ormanda birinin avlanmasını yasaklayan bir kararname yayınladı. Bialowieza Ormanı, yerel demir cevheri depoları ve katran üretimi için birkaç küçük köyün başlatıldığı 17. yüzyılın sonuna kadar, çoğunlukla rahatsız edilmemiş ve nüfusu az kaldı. 18. yüzyılın sonlarında Polonya Bölmelerinden sonra, Çar Çobanı tüm korumayı kaldırdım ve Bialowieza Ormanı bir kez daha bizon avcılarına düştü. Sadece 15 yıl içinde, Avrupa'daki bizon sayısı 500'den 200'e düştü.

 


1800'lü yıllar, Bialowieza Ormanı'nın akıbeti, devletin yönettiği her ardışık güç değişikliğiyle "korunan bir rezerv" ten "avlanma alanına" doğru dönüşümlü olarak gerçekleştiğini gördü. 20. yüzyılın başlangıcında, Rus Tsarlar kontrol altına alındığında, bütün orman vahşi hayvan avlanmasına karşı kraliyet av rezervi haline geldi. Binlerce geyik ve yaban domuzu öldürüldü. Son yabani avlanma tezgahı 1921'de vurularak öldürüldü. 1921'de Polonya-Sovyet Savaşı'nın sona ermesinin ardından Çarlıklar devrildi ve Polonya'nın kontrolü ele geçirmesinden sonra Bialowieza Ormanı Ulusal Rezerv ilan edildi. O zamana kadar, dünyanın dört bir yanında yalnızca elli dört sihirbaz vardı ve hiçbiri Bialowieza Ormanı'nda yoktu. 1929'da Polonya hükümeti farklı hayvanat bahçelerinden dört alay getirdi ve onları ormanda serbest bıraktı. On yıl sonra sayıları onaltı oldu. Her şey düzeldiğinde 2. Dünya Savaşı oldu. Hitler etnik temizlik yaparken, Bialowieza Ormanı Polonyalı ve Sovyet partizanları için mülteci oldu. Ormanda isyancılar ve Naziler arasındaki dağınık çatışmalar yaşandı. Ölenlerin mezarları ormanda hala görülebilir. Savaştan sonra, Bialowieza Ormanı Polonya ile Sovyet kontrolündeki Beyaz Rusya SSR'sine bölündü. Polonya 1947'de Bialowieza Milli Parkı'nı yeniden açarken, Sovyet partisi kamu idaresine alındı. 1992'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından ve Beyaz Rusya Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra, Rezerv Dünya Mirası Listesi'nde yazılmış ve ortaklaşa iki ülke tarafından da gerçekleştirilmiştir.