Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
09/07/2019

Süper kahraman temalı korku filmi Brightburn nasıl bir yapım?

Brightburn, Superman hikayesini ters bir açıdan işleyecek olan bir yapım. Superman’in aksine bu çocuk büyüdükçe tam bir baş belasına dönüşüyor ve işler fena halde karışıyor!


Süper kahraman filmleri adeta gökten üstümüze yağıyor! Çizgi roman sayfalarından tanıdığımız ve alışkın olduğumuz onlarca karakter, hemen her ay sürpriz bir filmle karşımıza dikilir oldu. Bir zamanlar çizgi roman okurları olarak hayallerimizi süsleyen bu filmler, sayıları arttıkça niteliklerinden ödün verir oldular. Neyse ki arada halen bizi heyecanlandıran projelere denk gelebiliyoruz. Brightburn adlı film, direkt bir süper kahraman ya da çizgi roman uyarlaması değil. Tamamen sinema için kaleme alınmış özel bir proje ve klişe süper kahraman filmlerinden fazlasını vaat ediyor. Bakalım bu iddialı sözü tutabilecek mi?Brightburn, Gunn ailesinin imece usulü kotardığı bir proje. James Gunn, Marvel Cinematic Universe çatısı altında çektiği Guardians of the Galaxy filmleriyle olağanüstü bir başarı kazanınca, Hollywood’un en sevilen isimlerinden biri oluvermişti. Hatta Marvel Studios’un CEO’su Kevin Feige, Infinity Saga ertesindeki MCU filmlerini Gunn’ın kontrolüne vereceğini açıklamıştı. İşler bu kadar iyi giderken ABD’li bir politikacının James Gunn’ın seneler önce attığı ve pedofili vakalarıyla dalga geçtiği tweet’leri gündeme getirince Gunn apar topar Marvel’dan gönderilmişti. Warner Bros, bu fırsatı değerlendirdi ve James Gunn’la anlaşarak kendisini yeni Suicide Squad filminin yönetmen koltuğuna oturttu. Gunn, sonradan nasıl olduysa Marvel’la yeniden anlaştı ve Suicide Squad filminden sonra Guardians of the Galaxy Vol. 3 filmini yöneteceğini duyurdu. En azından stüdyoların gözünde Gunn’ın şimdilik aklandığını söyleyebiliriz.James Gunn, saydığımız büyük projeleri yönetirken bir yandan da farklı filmlere yapımcı olarak destek vermeye devam ediyor. James’in desteği bu defa kardeşi Brian Gunn ve kuzeni Mark Gunn’ın, senaryosunu birlikte yazdığı anti-süper kahraman filmi Brightburn’e yaradı. Brightburn, Superman hikayesini ters bir açıdan işleyecek olan bir yapım. Bildiğiniz gibi Superman, Kripton gezegeni yok olmadan kısa bir süre önce ailesi tarafından Dünya’ya gönderilmiş, içinde bulunduğu mekik, çiftçi Kent çiftinin arazisine düşmüştü. Kent çifti, bu çocuğu kendi çocukları gibi yetiştirmiş ve ortaya süper kahraman Superman çıkmıştı. Brightburn filminde de tıpkı Superman’in hikayesinde olan şeyler yaşanıyor. Bir uzay gemisi, genç bir çiftçi çiftin arazisine düşüyor ve çift içinden çıkan bebeği sahipleniyor ancak iyilik timsali Superman’in aksine bu çocuk büyüdükçe tam bir baş belasına dönüşüyor ve işler fena halde karışıyor!
Brightburn’ün türdaşlarına fark attığı tek konu, ortaya koyacağı anti-süper kahraman portresiyle sınırlı değil. Filmin ABD’de R-Rated yani +18 yaş sınırıyla gösterime sokulduğunun altını çizelim. Bu yaş sınırı uygulamasının en önemli sebebi olarak filmdeki aşırı doz şiddet ve kan oranı gösteriliyor. Küçük bir çocuğun süper güçleri sayesinde kendi halinde var olmaya çalışan bir Amerikan kasabasını kana bulaması fikri, eminiz sinema salonlarında adrenalin yüklü yapımlar izlemeyi sevenleri memnun edecektir. James Gunn’ın filme katkısının da azımsanacak boyutta olmadığını biliyoruz. Özellikle de Gunn’la birlikte Guardians of the Galaxy filmlerinde çalışan özel efekt ekibinden çekirdek bir kadro kurularak Brightburn’ün efektlerinin bu ekibe emanet edilmiş olması, azımsanacak iş değil. Gunn, eminiz senaryoya da kendi mizahi dokunuşlarından serpiştirmiştir.