Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
16/12/2021

Kan donduran linçin öyküsü Women of the Movement dizisinde anlatılacak

Toplam altı bölüm sürecek Women of the Movement dizisi, Mississippi’de linç edilerek öldürülen 14 yaşındaki Emmett Till’in annesi Mamie Till Mobley’in adalet için verdiği mücadeleyi anlatacak.

ABC kanalında ekrana gelecek Women of the Movement dizisi, Devery S. Anderson’un 2015 yılında yayımladığı “Emmett Till: The Murder That Shocked the World and Propelled the Civil Rights Movement” isimli ses getiren kitabından televizyona uyarlandı. Toplam altı bölüm sürecek mini dizi, Jim Crow yasalarının uygulandığı Güney’deki Mississippi’de linç edilerek öldürülen Emmett Till’in annesi Mamie Till Mobley’in adaleti sağlamak için verdiği insanüstü mücadele anlatılacak. Afroamerikan sivil haklar hareketinin kurulmasına sebep olan Emmett Till cinayeti, bugün bile kanları donduracak kadar ürkünç.
 

 Emmett Till, iki beyaz Mississippi’linin onu beyaz bir kadına ıslık çaldıkları iddiasıyla öldürdüğü zaman sadece 14 yaşındaydı. Ölümü son derece acımasızdı ve katillerinin beraat etmesi dünyayı şoke etmişti. Siyahların ve kadınların jüri görevine hizmet etmeleri engellendiğinden, Bryant ve Milam tamamen beyaz, tamamı erkek bir jüri önünde yargılanmıştı. Eylül 1955'teki açık tabutlu cenazesine on binlerce Siyah Amerikalı katıldı ve onun parçalanmış vücudunun görüntüleri ardından gelen sivil haklar hareketi için bir başlangıç noktası oldu. 6 Ocak’ta prömiyer yapacak Women of the Movement, Emmett'in öldürülmesinin 65. yıl dönümünde duyuruldu. JAY-Z ve Will Smith’in yapımcılar arasında olduğu dizide Emmett Till’i Cedric Joe canlandıracak. Emmett Till’in annesi olan Mamie Till Mobley’e ise ödüllü oyuncu Adrienne Warren hayat verecek.