Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
19/11/2020

Popüler anime dizi Attack on Titan’ın 4. ve final sezonunda neler yaşanacak?

Attack on Titan’ın 4. ve final sezonu için nefesler tutuldu. Tüm zamanların en sevilen animelerinden biri olan ve dönüşü uzun zamandır heyecanla beklenen Attack on Titan’ın son sezonu 7 Aralık’ta başlıyor.

Attack on Titan’ın 4. ve final sezonuna sayılı gün kaldı. Hajime Isayama'nın yarattığı aynı adlı mangasından uyarlanan Attack on Titan, orijinal adı ile Shingeki no Kyojin, Japonya'da 2013 yılında ilk kez seyircileriyle buluştuğu andan itibaren listeleri kırıp geçti. Anime/manga severler için bir anda gündeme oturan Attack On Titan'ın şimdiye kadar üç sezon süren anime dizisi, üç anime filmi, OVA'ları, oyunları, animeden uyarlama iki live-action filmi ve mini serisi ile dünya çapında dev bir proje haline geldi. Yapımın mangası, adını en çok satan mangalar listesine 74 milyon kopya satarak altın harfler ile kazıdı; Kodansha Manga Ödülü, Micheluzzi Ödülü ve Harwey Ödülünü'nün yanı sıra birçok ödül kazandı. Attack On Titan'ın 2013’te başlayan anime serisi, eleştirmenler tarafından oldukça olumlu yorumlar alırken, ilk üç sezonun hikayesi, animasyonları, müzikleri, seslendirmeleri başarıyı ve övgüleri hızlıca topladı ve popülerliğini Japonya'nın dışına, Amerika'ya ve Asya'ya taşıdı. Asya'da kazandığı inanılmaz popülerlik, Çin ve Güney Kore'nin yapımı politik değerlendirmeye başlamasına ve büyük tartışmalara neden oldu. Türkiye'de ise Gerekli Şeyler etiketiyle satın alabileceğiniz Attack on Titan'ın manga serisi, Titana Saldırı adı ile vitrinlerde yerini buldu.
 Attack On Titan’ın dördüncü sezon prömiyeri aslında sonbaharda olacaktı ancak Crunchyroll ve Funimation, son sezonun yıl sonunda geleceğini açıkladılar. İki aylık bir gecikme ile gelse de “yeter ki gelsin” dedirten muhteşem serinin resmi Twitter sayfasında final sezonunun prömiyerinin 7 Aralık'ta yayımlanacağını açıklandı. Üçüncü sezonda olduğu gibi bu sezonun da 10 ya da 12 bölümlük iki parçadan oluşacağını, toplamda 20 ila 24 bölüm olacağını düşünüyoruz. Final sezonunun fragmanı ise serinin hayranlarında büyük bir etki bıraktı. Attack on Titan Wiki'nin açıklamasına göre fragman, “Youtube'da en çok izlenen sezonsal anime fragmanı” oldu. Gözyaşlarına hakim olamayanlardan tutun, heyecandan içleri kıpır kıpır olan takipçiler değişik meme'ler ile duygularını ifade etmeye çalıştılar. Hayran kitlesi üzerinde dev bir etki bırakan anime için “Dünyanın en iyi animesi” diyenler dahi var. Animeyi hiç izlemeyenler için ise sevindirici bir haberimiz var: Şimdiye kadar yayımlanmış olan bütün sezonların genel bir özetini anlatan Attack On Titan: Chronicle adlı iki saatlik film, Kasım 18'de izleyiciler ile buluştu. Dördüncü sezona başlamadan neler olduğunu öğrenmek ya da hafızanızı tazelemek isterseniz Attack On Titan: Chronicle kaçırmamanız gereken bir film. Attack On Titan'ın final sezonunu, büyük bir heyecanla bekliyoruz.
 Hajime Isayama, tek seferlik olarak düşündüğü 65 sayfalık Attack on Titan'ı ilk önce dünyaca ünlü Weekly Shōnen Jump dergisine sundu ancak stilini ve hikayesini dergiye daha uyumlu hale getirmesi istenince kararını değiştirip Weekly Shōnen Magazine'e geçiş yaptı. Manga'da yer alan etkileyici manzaraları, kendi memleketi Ōita ilinin, turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği, dağlarla çevrili olan Hita ilçesinden esinlenerek çizdi. Bir gün internet kafede çalışırken, müşterilerden birinin yakasına yapışıp onu sarsması Isayama'yı derinden etkiledi. Bu olay üzerine “iletişim kuramayacağı bir kişi ile tanışma, karşılaşma korkusu” ona Titanları yaratmasında yardımcı oldu. Japon kültürünün izole ve kapalı doğası ise Isayama'ya duvarları yaratmasında ilham verdi. Ayrıca, Attack On Titan'ın günümüz toplumunda genç insanların hissettiği umutsuzluğu temsil ettiğini söyleyebiliriz.
 Rekorlar kıran bu ödüllü eserin hikayesinden bahsedelim biraz da: Attack on Titan evreninde, 100 yıl önce Titan adındaki devler ortaya çıkar ve insanlar arasında terör estirmeye başlar. İnsanlar ise devlerden korunmak için dev duvarlar inşa ederler. En dışta Duvar Maria, ortada Duvar Rose ve şehrin kalbini koruyan Duvar Sina adlarına sahip üç duvar örerler ve bu duvarların arkasında güvenli şehirlerde yaşamaya başlarlar. 100 yıldır devlerin saldırısından korunan insanlar bir gün diğer devlerin neredeyse dört katı büyüklüğünde, 60 metrelik muazzam bir Titan ile karşılaşırlar. Ördükleri duvarların üzerinden onları izleyen Titan'ın görüntüsü her şeyi o ana kadar kurdukları bütün düzenin aslında bir hiç olduğunu gösterir. Duvarda koca bir delik açan bu dev diğer küçük devleri şehre girmesini sağlar ve devlerin insan ziyafeti başlar. Annesi ve üvey kız kardeşi ile yaşayan ana karakter Eren, devleri görünce ailecek kaçmaya çalışır ancak annesi kendini çocukları kurtulsun diye feda eder. Annesinin canlı canlı bir dev tarafından yenmesini izleyen Eren, o gün bütün devleri öldüreceğine yemin eder. Eren, yakın arkadaşı Armin ve kardeşi Misaka aynı amaç altında birleşerek şehrin devlere karşı savunması olan askeri keşif birliğine katılırlar ve bu zorlu eğitime başlarlar.


Bu arada tüm zamanların en sevilen 10 anime karakteri haberimizi de atlamayın.