Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
02/12/2020

Çok satan çocuk kitabı Poupelle of Chimney Town, anime filme uyarlandı

Nishino Akihiro'nun çok satan resimli çocuk kitabı Poupelle of Chimney Town, anime film olarak karşımıza çıkıyor. 25 Aralık'ta izleyiciyle buluşacak anime, 4000 metrelik bir duvar ile örülü bir şehirde geçiyor.

Japon komedyen Nishino Akihiro'nun 420 bin kopya satan resimli çocuk kitabı Poupelle of Chimney Town, Studio 4°C tarafından anime filmine dönüştürüldü. Nishino'nun kendisi de yetenekli bir çizer olmasına rağmen “en iyi çocuk kitabını” yaratmak için 35 kişilik bir illüstratör takımı ile çalışmış. Görsel açıdan inanılmaz gözüken bu çocuk kitabı şimdi de animasyon film olarak karşımızda.
 


Basında çıkan ilk haberlerde Nishino'nun Poupelle of Chimney Town'un yönetmeni olacağı söylense de bu görevi Berserk filmlerinin CGI yönetmenliğini yapan Yusuke Hirota üstlenmiş. Neden böyle bir değişikliğe gidildiği hakkında resmi bir açıklama yok. Nishino Akihiro ise, prodüksiyon sorumlusu ve senaryo yazarı olarak görevine devam ediyor. 25 Aralık'ta izleyicileri ile buluşacak olan Poupelle of Chimney Town, kitapta görmediğimiz yeni elementler ve karakterler ile geliyor. Nishino, bu yenilikler sayesinde kitabı okuyan ya da okumayan herkesin filmden keyif alacağını söylüyor.
 


Poupelle of Chimney Town, 4000 metrelik bir duvar ile örülü bir şehirde geçiyor. Bacalarla dolu olan bu şehirde gökyüzü daimi dumanlı ve islidir. Şehirdeki hiç kimse gökyüzünün ve yıldızların neye benzediğini dahi bilmiyordur. Genç bir yetim olan baca temizleyicisi Lubicchi'nin en derin arzusu, babasının ona bir zamanlar anlattığı yıldızları kendi gözleriyle görebilmektir. Yetişkinlere göre yıldızlar gerçek değil, hayal ürünüdür ve Lubicchi'nin isteği onlara deli saçması gibi gelir. Şehirde düzenlenen Cadılar Bayramı festivalinin gecesi, bir kargo görevlisi dumandan boğulmaya başlar ve yanlışlıkla teslim etmesi gereken kalbi düşürür. Düşürdüğü kalbi dumandan dolayı bulamaz ve vazgeçer. Düşen kalp ise bu bacalarla dolu olan şehirde, düştüğü çöplerin üzerinde atmaya devam eder ve Poupelle doğar. Aynı gece, Lubicchi, çöplerden hayata gelen çöp adam Poupelle ile tanışır. Lubicchi ve Poupelle o andan itibaren inanılmaz harikalara şahit olacaklardır. Poupelle of Chimney Town'un sıra dışı bir film olacağı kesin. Dev bacalarla dolu, dumandan gökyüzünün gözükmediği steampunk tarzı bir şehirde, yetim bir çocuk ve büyülü bir çöp adamın maceraları bazen yüreğimizi açıp bizi yumuşatacak, bazen neşe ile dolduracak ve bazen de gözümüze tek bir damla yaş koyacağa benziyor.