Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
15/11/2019

Saint Antoine Kilisesi kapılarını ilk kez bir çağdaş sanat sergisine açıyor: Angel

İstanbul’un tarihi Saint Antoine Kilisesi, kapılarını ilk kez bir çağdaş sanat sergisi için açıyor. Türkiye ve dünyadan, genç ve usta sanatçıları bir araya getiren Angel sergisi, 17 Aralık’ta başlayıp 10 Ocak’a kadar devam edecek.

Farklı kültürlerden genç sanatçılarla usta isimleri melek kavramını etrafında bir araya getiren Angel Sergisi, 17 Aralık’ta Saint Antoine Kilisesi’nde açılıyor. Yılın en önemli sanat etkinlerinden biri olmaya aday sergide resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon türlerinde eserler yer alacak. Angel’de Türk resim sanatının duayeni ve Narmanlı Müze-Ev’in kurucusu Bilge Alkor, Ergin İnan, Mehmet Sinan Kuran, Pınar Yoldaş, ünlü İtalyan ressam Luca Pignatelli’nin yanı sıra, Türk sanatıyla yakından ilgilenen mimar ve ressam Lithian Ricci, müzikal performansları ve ses heykelleriyle tanınan multimedya sanatçısı Yuval Avital, el nakışı dokumalarıyla ünlü Güney Afrikalı sanatçı Kimathi Mafafo, dünyayı gezen arazi enstelasyonlarıyla meşhur İranlı genç sanatçı Shirin Abedinirad ve yedi senedir İstanbul’da yaşayan ve çalışan İranlı sanatçı Mehrnoush Esmaeilpour da melek teması etrafında bir araya geliyor. Karma sergide, sanatla teknolojiyi ustalıkla birleştiren ve robotik medya enstalasyonlarıyla tanınan Güvenç Özel de yer alacak.
 Üç monoteist dinin ortak kabul ettiği melek kavramı, mitolojiden yeni çağ düşünce akımlarına kadar güncelliğini korumaktadır. Sanat tarihinde en çok işlenen konulardan biri olan melekler, 17 Aralık’ta St. Antoine Kilisesi’nde gerçekleşecek karma sergide; mitoloji, metafizik, psikoloji ve insanın içindeki dualiteden yola çıkarak, Ayşe Pınar Akalın küratörlüğünde yeniden yorumlanacak . Serginin sanat tarihi referansında aynı zamanda öğretim görevlisi olan Sinan Polvan imzası yer alıyor.