Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
SANAT
27/11/2019

İş Sanat'ın 20. sezonunda neleri izleyeceğiz?

İş Sanat’ın heyecanla beklenen 20. sezonu 4 Kasım'da başladı. 2020’ye şahane bir programla ¨merhaba¨ diyen İş Sanat, sanatseverleri yine bambaşka dünyalara götürecek birbirinden özel etkinliklere imza atacak.

Dile kolay, tam 19 yıl... Geride bıraktığımız onca yıl içinde sanatseverleri klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk oyunlarına uzanan sayısız etkinlikle buluşturan İş Sanat, yeni sezona da hazır! Program oldukça yoğun; 7 ay sürecek 20. sanat maratonunda yine “iyi ki gitmişiz” diyeceğimiz pek çok etkinlik yeni sezonda bizleri bekliyor olacak. İş Sanat, yeni konser sezonunu, 14 Kasım Perşembe akşamı, Thomas Rösner yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konseriyle açıyor. Konserin solisti, Parlayan Yıldızlar serisinden tanıdığımız keman sanatçısı Demirhan Gökbudak olacak. Ünlü yönetmen Michael Haneke’nin sahneye koyduğu Mozart’ın “Cosi Fan Tutte” Operası’nın orkestra şefliğini üstlenen 46 yaşındaki Rösner, aynı zamanda Beethoven Filarmoni Orkestrası’nın kurucusu ve sanat yönetmeni. Avusturyalı orkestra şefi, Viyana klasiklerinin ve romantik dönem bestecilerinin yanı sıra 20. yüzyıl eserlerine getirdiği yeni yorumlarla da fark yaratan çok önemli bir isim. 
 İş Sanat, 20. sezonunda karşımıza yeniliklerle çıkacak. 3 Ocak Cuma akşamı izleyicilerini The Johann Strauss Gala’da Strauss valsleriyle buluşturacak olan İş Sanat, yeni sezonunda kendi salonunun dışına çıkarak, bu konserini Uniq Hall’da gerçekleştirecek. Büyük besteci Johann Strauss’un 150. doğum yılı şerefine 1975’te kurulan topluluk, “The Strauss Gala” şovuyla 40 yılı aşkın süredir, izleyicisine 19. yüzyıl Viyana’sının zarafet ve romantizmini yaşatıyor. 30 yılı aşkın süredir ‘Bel Canto’ repertuarını temsil eden mezzo-soprano Vivica Genaux, 17 Şubat Pazartesi akşamı, Fabio Biondi yönetimindeki Europa Galante barok topluluğuyla izleyicilerin karşısına çıkacak. 10 Mart Salı akşamı, The Royal Concertgebouw Orkestrası üyelerinden oluşan Camerata Royal Concertgebouw Orkestrası, Özbek piyanist Behzod Abduraimov yönetiminde İş Kuleleri Konser Salonu’nda konser verecek. Abduraimov, yöneteceği bu konserin aynı zamanda solistliğini de üstlenecek.
 İş Sanat’ın yeni sezonunda caz tutkunları tabii ki unutulmadı. Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa, 17 Aralık Salı akşamı, 2012 yılından beri beraber çaldığı caz trompetçisi Paolo Fresu ile birlikte sahne alacak. İkiliye, Hint perküsyonist Trilok Gurtu eşlik edecek. 5 Şubat Çarşamba akşamı ise, caz, R&B, soul ve blues repertuvarıyla China Moses sahnede olacak. Yaşayan en önemli caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater’ın kızı olan Moses, kendi şarkılarıyla olduğu kadar, yorumladığı efsanevi caz ve blues şarkılarıyla da dikkatleri çekiyor. Moses, ilk single’ı “Time”ın video klip çekimi için kamera karşısına geçtiğinde henüz 16 yaşındaydı. Bu parçanın başarısı ardından üç yıl sonra yayınladığı ilk albümü “China”dan bugüne altı albüm kaydetti. Bitmedi... Kamerun’da müzisyen bir ailede dünyaya gelen bas gitarist Richard Bona’yı, birlikte birçok projede çalıştığı Kübalı besteci/caz piyanisti Alfredo Rodriguez ve “cep kraliçesi” lakaplı davulcu Taylor Gordon ile birlikte 11 Mart Çarşamba akşamı dinleyebileceksiniz. Richard Bona’nın etkileyici bas performansı ile Rodriguez’in tekniğini izlemek için mutlaka orada olun. Efsanevi müzisyen Quincy Jones’un müzik dünyasına kazandırdığı Alfredo Rodriguez’in piyano ile nasıl harikalar yarattığını birinci elden görmelisiniz.
 Yarım kesilmiş su kabağı üstüne inek derisi gerilerek yapılan çok telli bir Batı Afrika çalgısı olan korayı hiç canlı dinlemiş miydiniz? Cevabınız hayırsa, bu işin en iyilerinden birini izleyecek olduğunuz için oldukça şanslısınız. Babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın sanatçı, Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım Perşembe akşamı; akustik Batı Afrika müziği ve Manding tarzında şarkıların yer aldığı bir performans sergileyecek. Sona Jobarteh, bu konserle Türkiye’deki dinleyicisiyle ilk defa buluşacak. Ayrıca 2004 yılından beri tüm dünyada konserler veren, dokuz albümü bulunan Portekizli gitarist ve şarkıcı Antonio Zambujo, 24 Ocak Cuma akşamı müzikseverlere cante alentejano ve fadonun en güzel örneklerini sunacak. Geçen yılın en çok konuşulan filmlerinden High Life’ın soundtrack’inde de imzası olan Tindersticks, 'No Treasure But Hope’ adlı yeni albüm turnesi kapsamında 15 Şubat Cumartesi akşamı müzikseverlerle buluşacak.
 Unutulmaz besteleriyle Türkiye’de müziğin usta isimleri arasında yer alan müzisyen, söz yazarı ve besteci Özdemir Erdoğan, 27 Kasım Çarşamba akşamı, nostaljik bir akşama davet ediyor. İş Sanat’ın 20. sezonunda dikkat çeken bir başka yerli performansa ise Ümit Besen imza atacak. Besen, 26 Aralık Perşembe akşamı kendi eserlerini, yeni nesil seslerden Kalben, Selin Sümbültepe ve Melike Şahin ile birlikte seslendirecek. Rock müziğin duayenlerinden ve Anadolu müziğinin önemli temsilcilerinden Cahit Berkay, 22 Ocak Çarşamba akşamı, Cahit Berkay Antolojisi projesi ile 55. sanat yılının ilk konserinde İş Kuleleri Konser Salonu’nda olacak. 
 Olga Pericet Dans Topluluğu, 2019 yazında Sadlers Wells’te sergilenen La Espina şovuyla 20 Şubat Çarşamba akşamı sahne alacak. Kariyerine Madrid’de başlayan, 2018 yılında İspanya’nın en büyük dans ödülü “Premio Nacional de Danza” ile onurlandırılan Olga Pericet, The New Yorker tarafından “teknik açıdan usta bir dansçı” olmasının yanı sıra, “sanatsal olarak yeni şeyler denemekten korkmayan bir sanatçı” olarak nitelendiriliyor. Flamenko tutkunlarının bu dans dolu geceyi atlamayacağından eminiz. 
 Edebiyatımızın usta isimlerinin şiir ve hikâyeleri Serdar Yalçın’ın besteleriyle İş Kuleleri Konser Salonu’nda bir araya geliyor. Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı ve izleyicileri ile ücretsiz olarak buluşan bu seride Nâzım Hikmet, Âşık Veysel, Cemal Süreya şiirleri ile Sait Faik Abasıyanık ve Yaşar Kemal hikâyeleri yer alacak. İzleyicilerin gösterdiği yoğun ilgiden dolayı, şiir ve hikâye dinletilerinin bazıları için pazar günleri saat 17:00’ da gündüz gösterimleri gerçekleştirilecek.
 İş Sanat, geleceğin sanatseverlerini unutmadı ve 20. sezon programında çocuklar için bilgiyle eğlenceyi bir arada sunan bir program hazırladı. Geveze Piyanist ve Spolin-ist Öykü Tiyatrosu, bu yıl minik sanatseverlerin ilgiyle izleyeceği etkinler arasında yer alıyor. Piyanoda Emir Gamsız’ın yönetmen koltuğunda Ege Maltepe’nin olduğu, oyuncu Ceyda Düvenci’nin anlatan olarak yer alacağı gösteri, ilk kez 24 Kasım Pazar günü küçük izleyicileri ile İş Kuleleri Salonu’nda buluşacak. Ayrıca Beethoven’ın 250. doğum yılı nedeniyle Geveze Piyanist ve arkadaşları da bestecinin 250’inci yaşını onun en sevdiği yazar Şekspir ile kutlayacak. Müzik nedir, neyi anlatır? Bir öyküyü müzikle anlatabilir miyiz? Beethoven Şekspir’in Fırtına oyunundan nasıl etkilenmiş? Tüm bu soruların yanıtları klasik müzikle tiyatronun iç içe geçtiği çocuklara özel bu gösteride olacak. Bu arada İş Sanat’ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans’ta olacak. 12 genç sanatçının sahne alacağı seri Kasım ayında başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu ödülü verilecek.