Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
08/10/2020

Mela Bedel ile ilk teklisi ‘Alayı Yalan’ üzerine konuştuk

Müziği ve yorumuyla Türkçe pop ve R&B müziği harmanlayan Mela Bedel, ilk teklisi ‘Alayı Yalan’ ile müzikseverlerin karşısına çıktı. 24 yaşındaki müzisyenle ilk teklisini ve müzikteki hedeflerini konuştuk.

Bize öncelikle kendinden bahseder misin?
İstanbul'da doğup büyüdüm ve 24 yaşındayım. Müziğin tüm dallarını benimseyen ve saygı duyan bir ailede büyüdüğüm için müziğe ilgim küçük yaşlarda başladı. 4 yaşındayken annem ve babam bana minik bir klavye almıştı, büyük bir sahnede piyano çalıyormuşum gibi hayal edip sürekli kendi kendime evde klipler çekerdim. Hevesli olduğum için de okulda sürekli şiir okutup, şarkı söyletirlerdi. 8 yaşındayken piyano eğitimi almaya başlayınca da devamı geldi.

Yapmak istediğin müziği bize nasıl anlatırsın?
‘Müzik birdir, o da kulak içindir’ felsefesine inanan biriyim. Bu yüzden yaptığım müziğin belirli bir kalıba konulmasından yana değilim. Dinleyen her insanda farklı hisler uyandırması, bu hislerin benim ruhuma dokunduğu gibi onların ruhunda da bir yere dokunup, ufak bile olsa bir yarayı iyileştirebildiğini görebilmek en büyük dileğim. Beni mutlu eden, hislerimi en doğru ve en etkileyici biçimde aktarabildiğim, kendimi tam anlamıyla doğru biçimde ifade edebildiğim ve paylaşmaktan mutlu olacağım eserler ortaya koymaya çalışıyorum. Hedeflerim ise, bu isteği gerçeğe dönüştürmek üzerine kurulu ve gelen yorumları okuduğumda her geçen gün bu hedefin ne kadar doğru olduğunu daha iyi anlıyorum.
 İlk teklin "Alayı Yalan" için neler söylersin?
“Alayı Yalan” şarkısını kendimi derinden yaralı hissettiğim bir zamanda kaleme aldım. Şarkının sözünü ve bestesini tamamladığımda Şubat ayıydı. Soğuk bir kış gecesinde duvarın dibine çöktüm, sözleri önüme alıp şarkıyı okudum ve sevgili dostum Azel Bert’i aradım. Sonda birlikte şarkıyı düzenlemeye başladık. Peşinden sevgili Murat Acar ve Emir Akbulut sürece dahil oldular. Murat, şarkının nakarattan sonra gelen riff kısmına bir melodi ekledi ve şarkının hissiyatını daha da güzelleştirdi. Yine sevgili Emir, çok değerli önerilerde ve dokunuşlarda bulundu. Mix ve mastering işlemlerini ise Kadim Tekin yürüttü. Düzenleme sürecinde ekipçe şarkının hissiyatını nasıl daha iyi aktarırız sorusuna yoğunlaştık. Bu süreçlerin sonunda da şarkı şu anki haline kavuştu. Yayınlanma süreci pandemi döneminden ötürü biraz sancılı geçse de, şimdi bunun mutluluğunu yaşıyorum. En başta benimle birlikte önce bu şarkıya, sonra bu yürüdüğüm yola inanıp eşlik eden Özden Bora Gülbay ve tüm Sony Music Ailesi dahil çok kıymetli insanları tanıma fırsatı bulmuş oldum ve yine aynı ölçüde bu şarkı dostlarımla daha derin bir bağ kurmamı sağladı. Bu şarkı her yönüyle bir merhem. Biraz bana, biraz size, sözün kısası yarası olan her insana...

Bize biraz klibinden bahseder misin?
Klibin hikayesini oluşturmak için Murad Küçük ve Umut Eker ile buluştuk. Kendilerine klipte yansıtmak istediğim hikayeyi paylaştım ve onların da fikirleriyle ortaya harika bir klip çıktı. Bu projede işinin ehli insanlarla çalışmak büyük şanstı, bu sayede tüm süreç çok dengeli ve sorunsuz geçti diyebilirim. Klibin çekimlerini hikayeye uygun olarak İstanbul’da Karaköy, Haliç, Eminönü, Zeytinburnu ve Nişantaşı gibi semtlerde belirlediğimiz mekanlarda gerçekleştirdik. Kurgu bitip de klip son haline geldiğinde çok ses getireceğine inanmıştım. Nitekim gelen yorumları okuduğumda bunu daha iyi anladım. Tüm detayları en ince biçimde çalıştığınız bir işin değerinin anlaşılıyor olması gurur verici. Her anlamıyla içimize sinen bir klip çekmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Daha iyileri için çalışmaya devam ediyorum.
 Bundan sonra teklilerle mi yoluna devam edeceksin, yoksa kafanda bir albüm var mı?
Şu an bir albüme yetecek kadar yazıp bestelediğim şarkım var ancak önce bahsedip yol vermek istediğim birkaç konu var. Bunlardan ilki aşk ile ilgiliydi ve Alayı Yalan’ı yayınladım. Şimdilerde de dostluk ve arkadaşlık ilişkilerini sorguladığım bir şarkı hazırlıyorum. Bu konularla ilgimi hislerimi paylaştıktan sonra bir albüm kesinlikle gelecek.

Kısa ve orta vadeli hedeflerin neler?
Hayatta hiçbir zaman günübirlik yaşayan insanlardan olmadım ama çok uzun vadede hedeflerim de hiç olmadı. Tabii ki gönlümde ulaşmak istediğim büyük bir hedef var, ancak o da yolda belli olup şekillenecek. Şimdilik en yakın hedefim bundan sonraki şarkılarımı en iyi şekilde hazırlayıp paylaşabilmek ve müzikle iyileşirken bir yandan da iyileştirebilmek.