Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
30.10.2015

Uçan kaykay Hendo II

Marty McFly’ın 1985’ten geleceğe gittiği güne varışımız şerefine yapılan kutlamalar arasında Hendo 2.0. özel olarak anılmayı hak ediyor. 

Geçtiğimiz hafta, Geleceğe Dönüş II’de Marty McFly’ın 1985’ten geleceğe gittiği güne, yani 21 Ekim 2015’e zaman makinesi olmadan varışımız şerefine yapılan kutlamalar arasında bir tanesi özel olarak anılmayı hak ediyor: Uçan kaykay Hendo’nun yeni versiyonu Hendo 2.0.
İlk versiyonu, Amerikalı Arx Pax şirketi tarafından geçtiğimiz yıl yine tam 21 Ekim’de sunulan Hendo, tabanına yerleştirilen disk şeklindeki şarj edilebilir dört motorla uçuyor. Fakat şimdilik yalnızca alüminyum ve bakır gibi manyetik etkileşime geçebileceği yüzeylerin üstünde.
Hendo 2.0 ise ilk denemesinde Hendo’yu alt edemeyen efsane kaykaycı Tony Hawk’ın Arx Pax ekibiyle gerçekleştirdiği iş birliği sonucu geliştirildi. Geleceğe Dönüş II’deki 80’ler estetiğine sahip rengârenk kaykaylara hiç benzemese de, ikinci nesil Hendo’nun tahtası daha sade ve geleneksel bir tasarıma sahip. Motorları ise daha güçlü ve sessiz; kontrolü daha kolay; pil ömrü daha uzun ve artık USB bağlantısıyla şarj etmek de mümkün. Ancak bulması pek kolay değil; ilk etapta yalnızca 11 adet üretilen yeni nesil Hendo, projenin geliştirilmesi için bağışta bulunanlar arasından seçilen kişilere gönderildi.
Bu arada, uçan kaykay hayalinin peşine düşmek konusunda Hendo’nun rakipsiz olmadığını da belirtmek gerek. Birkaç ay önce Lexus şirketi de Slide adını verdiği uçan kaykayını test etti. Kanadalı mucit Catalin Alexandra Duru ise Hendo 2.0’dan kısa süre önce geliştirdiği pervaneli kaykay düzeneğiyle Guiness Dünya Rekorları’nın “havada giden bir tahta üzerindeki en uzun uçuş” maddesinde rekoru 50 metreden 275 metreye taşıdı.