Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
08/06/2021

Üç muhteşem Roberto Rossellini filmi FilmBox Arthouse ekranlarında olacak

İtalyan sinemasının altın çağı olarak da bilinen ve 2. Dünya Savaşı sonrası toplumsal dinamiklerden beslenen neo-realizmin akımının yaratıcısı Roberto Rossellini'nin üç muhteşem filmi FilmBox Arthouse ekranlarında olacak.

Uluslararası medya kuruluşu SPI International bünyesinde yayın yapan FilmBox Arthouse, 7. Sanat sinemanın unutulmaz eserlerini, efsane isimleri ve kült yapımları ekranlarımıza getirmeye devam ediyor. İtalyan sinemasının altın çağı olarak da bilinen, 2. Dünya Savaşı sonrası toplumsal dinamiklerden beslenen neo-realizmin (yeni gerçekçilik / neorealismo) akımının yaratıcısı Roberto Rossellini'nin 3 muhteşem filmi, 10, 11 ve 13 Haziran’da FilmBox Arthouse ekranlarında olacak. Filmbox Arthouse yayınlarına, TV platformları KabloTV Kanal 344 ve Vodafone TV Kanal 56 üzerinden ulaşılabiliyor. Filmbox Arthouse içeriklerine ayrıca, FilmBox websitesi ve FilmBox+ uygulaması kullanılarak bilgisayar, tablet ve mobil telefon ekranlarından da ulaşılabiliyor.
 ALMANYA, SIFIR YILI (GERMANY, YEAR ZERO)
Rossellini’nin, neo-realizm akımının karakteristik bir özelliği olarak, adı duyulmamış yerel aktörlerle çalıştığı filmin öyküsü, İkinci Dünya Savaşı sonrası harabeye dönüşen ve istila altında olan Almanya'da geçiyor. Genç Edmund, ailesine yemek götürüp onları hayatta tutmak için her türlü işi yapar. Bir gün okuldaki öğretmenlerinden biriyle karşılaşır ve ondan destek almayı umar ama adamın verdiği akıllar onu ne daha iyi ne de daha güvenli bir hayata yönlendirir.
 
ROMA, AÇIK ŞEHİR (ROME, OPEN CITY)
Roberto Rosselli’nin Haziran ayında Arthouse ekranlarında izleme şansı elde edeceğimiz ikinci filmi Roma, Açık Şehir, sadece neo-realizm akımının değil, İtalyan sinemasının da başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Senaryosunda, İtalyan sinemasının bir diğer devi Federico Fellini’nin de katkısı bulunan filmin öyküsü, savaşın devam ettiği 1944 yılında, Roma’da geçiyor. Direnişin liderlerinden biri olan ve Naziler tarafından aranan Giorgio Manfredi, arkadaşı Franscesco'nun yanına gider ve arkadaşının nişanlısı olan Pina'dan yardım ister. Bu filmin bir diğer özelliği Rossellini’nin, daha sonradan eşi olacak, efsanevi aktris Ingrid Bergman’la tanışmasına da vesile olması. Filmden çok etkilenen Bergman, Rosselini’ye kısa bir mektup yazarak kendini tanıtmış ve birlikte çalışmak istediğini söylemiş.

 


 


AŞKIN YOLLARI (WAYS OF LOVE)
3 Haziran Pazar gecesinde ise, Roberto Rossellini'nin en çok bilinen filmlerinden birisi, Aşkın Yolları ekranlara gelecek. Kurgusu iki bölümden oluşan filmin ilk bölümünde, eski sevgilisini arayan ve ona yalan söyleyerek, özürler dileyerek, kendini suçlayarak, ağlayarak, yalvararak, iyilik dilenerek kendisine geri döndürmeye çalışan çaresiz bir kadını izleyeceğiz. İkinci bölümde Aziz Yusuf'la tanıştığını zanneden ve sonrasında hamile olduğunu fark edince, bunun bir mucize olduğuna inanan evsiz bir kadının öyküsü anlatılıyor.