Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
09/09/2020

Tüm zamanların en sevilen tesisatçısı Super Mario, 35. yaşını kutluyor!

Dünyanın belki de en bilindik oyunu olan Super Mario Bros, bu ay 35. yaşını kutluyor. Tüm zamanların en çok sevilen tesisatçısının 35. yaş günü için Nintendo'nun pek çok planı var. Eski oyunların remaster'ları, birkaç yeni oyun, eğlenceli masaüstü deneyimleri ve ünlü markalarla gerçekleşecek ortak projelerle Super Mario, 35. yılını bomba gibi kutlayacak!

Nintendo'nun galaksiye en büyük armağanı hiç şüphesiz ki tesisatçıların kralı Super Mario'dur. Tüm zamanların en çok satılan, en çok beğenilen ve en çok devam oyunu çıkan video oyun serisi, Japonya’da piyasaya ilk çıktığı 13 Eylül 1985’ten bu yana fenomen olmayı sürdürüyor. İlk gerçek sağa ilerlemeli platform oyunu olan Super Mario Brothers, kendisinden sonra gelen pek çok bilgisayar ve video oyunu için örnek teşkil etmiş ve 600 milyon kopyanın üzerinde satış yaparak kırılması güç bir rekora imza atmıştır. 

 
Nintendo VGC, Super Mario serisinin 35. yılı şerefine pek çok projeye imza atıyor. Bunlardan belki de en önemlisi, Super Mario'nun 35 yılını kapsayan kataloğundan seçilen oyunların yeni sürümlerinin Nintendo Switch için çıkması olacak. Switch için seçilen eski oyunlar 1996 çıkışlı Super Mario 64, 2002 çıkışlı Super Mario Sunshine ve 2007 çıkışlı Super Mario Galaxy olarak açıklandı. Nintendo, bu oyunlar dışında 2020 yılında yeni maceralara da açılıyor. Ünlü oyun firması, Nintendo Switch için Paper Mario ve 2013 çıkışlı Super Mario 3D'nin Deluxe versiyonunu çıkaracağını duyurdu. 
 Super Mario'nun 35. yıl dönümünü kutlamak için LEGO ile anlaşan Nintendo, interaktif bir LEGO setiyle bütün ilgiyi üzerine çekmeye hazırlanıyor. Oyuncuların gerçek hayatta altın paraları toplayıp düşmanlar ile savaştıkları bir LEGO seti hayal edin... 2 bin 646 parçadan oluşacak bu set, eski model retro bir televizyon ve NES oyun konsolu olarak kuruluyor. Tamamıyla LEGO'dan oluşan NES kartuşuna üfleyip, konsola takabildiğiniz ve televizyondaki 8-bit görüntüyü de bir çark yardımıyla çevirip hareket ettirebildiğiniz bu set, tam bir koleksiyoncu parçası!
 Eğer LEGO seti ilginizi çekmediyse, siz bir de Hasbro'nun en sevdiğiniz tesisatçı için ürettiği masaüstü oyunlarını görün. Hasbro’nun 1 Ağustos'ta piyasaya sürdüğü Monopoly ve Jenga oyunlarının adları Monopoly Super Mario Celebration Edition ve Jenga Super Mario oldu. Fiyatı 30 dolar olan Mario Monopoly, iki ila altı kişi arasında oynanabiliyor. Mario'nun 35 yıllık tarihindeki ikonik mekanlarında geçen oyunda, evlerin ve hotellerin yerini Toad evleri ve Prenses Peach'in kaleleri alıyor. Oyundaki ses efektli, sarı soru işareti bloğu ise oyuncuların şansını değiştiriyor. Masaüstü oyun bizi World 1-1'e, Bowser'ın Krallığına, Yoshi'nin adasına, Delfino Plaza'ya ve New Donk Şehri'ne götürüyor. Oyuncuları temsil eden piyonlar ise Super Star, Fire Flower, Super Leaf, Yoshi's Egg, Koopa Shell ve Mushroom olarak adlandırılmış. Jenga Super Mario ise, 20 dolar etiket fiyatıyla piyasaya çıktı ve iki ila dört kişi arasında oynanabiliyor. Bilinen tahta bloğu dizme oyunundan farkı ise Mario, Luigi, Peach ya da Toad olarak oynayıp, yolunuza çıkan altın paraları toplayıp, kulenin en üst katındaki Bowser'ı alt etmek olacak. Oyunun gidişatını belirleyen çarkı çevirip kaç kişinin yukarı tırmanacağını, kaç blok çıkarıp ekleyeceğinizi, altın paraları toplayıp toplayamayacağınızı ve oyunun tersine dönüp dönmemesini etkileyecek. Kendi piyonunuzu yukarı, rakiplerin piyonlarını ise aşağı doğru yönlendirip kuleyi yıkmadan en üst kata çıkmanız gereken oyun, klasik Jenga'dan çok daha keyifli ve heyecanlı gözüküyor. Nintendo, daha çok oyunları ile gündeme gelse de başka alanlarda da büyüme gösteriyor. 2019 yılı Kasım ayında Tokyo'da açılan Nintendo mağazası bunlara bir örnek. Super Nintendo World tema parkının ise Japon Universal Studios'un bir parçası olarak yakın bir zaman içinde açılması planlanıyor. Bu arada hazır giyim sektörüne de el atan Nintendo, Uniqlo ve Levis gibi firmalarla iş birliğine girip Nintendo oyunları temalı koleksiyonlarını duyurdular. Nintendo Başkanı Shuntaro Furukawa'nın açıklamalarına göre, şirketin hedef kitlesini büyütme çabası, video oyunları dışında kurdukları bağlantılarla meyvelerini vermeye başladığı yönünde.