Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
19/03/2017

Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğrafçılıkta da başarılı olduğunu kanıtlayan 27 fotoğraf

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli sinema figürlerinden Nuri Bilge Ceylan’ın aynı zamanda iyi bir fotoğrafçı olduğunu biliyor muydunuz?

Altın Palmiye ödüllü ünlü yönetmen ve senarist Nuri Bilge Ceylan, bugüne kadar hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği Koza, Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, İklimler, Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu'da ve Kış Uykusu adlı fimleri ile adını sadece Türkiye sinema tarihine altın harflerle yazdırmakla kalmadı, aynı zamanda çok daha zor bir şeyi, bir ekol yaratmayı da başardı. Filmlerinden herhangi birkaç dakikayı gördüğünüz anda “Bu Nuri Bilge Ceylan filmi.” dedirtecek kadar kendine has bir üsluba sahip olan Ceylan’ın bu üslubu kazanmasında fotoğrafçılık geçmişinin de payı büyük elbette.
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gören, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eğitimi sırasında üniversitenin fotoğrafçılık (BÜFOK), dağcılık ve mağaracılık kulüplerine katılarak, doğa etkinlikleri ile ilgilenen Ceylan’ın bugüne dek yayımladığı fotoğraflar arasından 27 tanesini sizler için seçtik. Daha fazlası Ceylan’ın fotoğraf kitaplarında yer alıyor. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.
Bu arada yerli sinemadan bahsetmişken, Cem Yılmaz’ın yeni filminin teaser’ını izlemek için tıklayın.