Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
27/07/2017

Suspiria müzikleri Tom Yorke'a emanet

Dario Argento’nun 1977 tarihli kült filmi Suspiria, tamı tamına kırk yıl sonra yeniden çekiliyor ve filmin müzikleri Thom Yorke’a emanet.


Radiohead her bir parçası ayrı dehadan oluşan bir grup. Grubun her üyesi bugüne dek pek çok yan proje ve solo kayıtla takdire şayan işler ortaya koydu. Elemanlar arasında film müziği deneyimi olmayan tek üye, grubun lideri Thom Yorke’tu ancak bu durum tarihe karıştı, artık Yorke da resmi olarak bir soundtrack’e imza atmış durumda. Üstelik bu film ödünüzü koparacak cinsten!
Dario Argento’nun 1977 tarihli kült filmi Suspiria, tamı tamına kırk yıl sonra yeniden çekiliyor ve filmin ürkütücü atmosferini tamamlayacağına inandığımız müzikleri Thom Yorke’a emanet. Yönetmen koltuğunda Luca Guadagnino’nun oturduğu ve Tilda Swinton, Dakota Johnson, Chloe Grace Moretz gibi başarılı oyuncuların rol aldığı film, safkan bir yeniden çevrimden ziyade orijinaline benzer konuda farklı bir yorumlama olacakmış.


Thom Yorke, bu teklif kendisine geldiğinde korkudan masanın altına saklanmayı düşündüğünü ancak sonradan yavaş yavaş cesaretini toplayıp filme konsantre olmaya karar verdiğini açıkladı. Suspiria’nın orijinalini yeniden izlemesinin ardından projeye daha da ısınan Yorke’un ilhamı ise bir başka efsane filmin soundtrack’inden gelmiş. Tüm zamanların en başarılı bilim kurgu filmlerinden biri olarak kabul edilen Blade Runner’ın Vangelis imzalı soundtrack’ini dinledikten sonra aradığı tınıyı bulduğunu söyleyen Yorke, Suspiria’ya karanlık bir imza atmışa benziyor. Soundtrack için Radiohead turnesi boyunca otel odalarına kapanan ve bilgisayarında pek çok farklı teknik deneyen Yorke, işin içinden çıkamayınca grubun kulisine kolayca kurulup toplanabilen seyyar bir stüdyo inşa etmiş ve sahnede olmadığı her anını bu stüdyoda çalışarak geçirmiş. Yaklaşık altı buçuk ay süren beste ve kayıt sürecinin ardından hem yönetmen hem de Thom çıkan sonuçtan çok memnun kalmışlar. Suspiria’yı ve Thom Yorke imzalı müziklerini merakla bekliyoruz!

Bu da o unutulmaz filmin fragmanı: