Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
03/11/2021

Yeni Radiohead albümü Kid A Mnesia hakkında merak edilenler

5 Kasım'da piyasadaki yerini alacak üç disklik Kid A Mnesia albümü Radiohead'in 2000 tarihli “Kid A” ve 2001 tarihli “Amnesiac” albümlerinin küçük değişikler ile yeniden hazırlanmış versiyonları olacak.

İngiliz müzik efsanesi Radiohead, beş yıl aradan sonra yeni bir albümle karşımıza çıkıyor. 5 Kasım'da piyasadaki yerini alacak üç disklik “Kid A Mnesia”, Radiohead'in 2000 tarihli “Kid A” ve 2001 tarihli “Amnesiac” albümlerinin küçük değişikler ile yeniden hazırlanmış versiyonları olacak. Albümün üçüncü diskinde ise daha önce yayınlanmamış materyaller ve kayıt seansları bulunuyor. Radiohead'in dördüncü stüdyo albümü olan Kid A'in yapım aşamasında “modular synthesizer” ve “ondes martenot” gibi enstrümanlar kullanılmıştı. Gitar seslerini manipüle edebilen yazılımlar ile çalışan Radiohead, aynı zamanda şarkıların sözlerini kesme tekniği de kullanarak randomize etmiş ve oldukça karanlık, ancak ilgi çekici bir albüm yaratmayı başarmıştı.

 Radiohead’in rock müzikten daha deneysel elektronik yöneliminin başlangıcı kabul edilen ve normalde ilk başlarda bir double albüm olarak düşünülen Kid A, bir karar değişikliği ile ikiye bölünmüş ve sekiz ay sonra Amnesiac albümü piyasaya düşmüştü. İlk haftasında 200 bin adedin üzerinde satarak Amerikan listelerinde 1 numaraya çıkan Kid A albümü, Rolling Stone, tarafından “Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü” listesinde 20. sıraya yerleştirildi. Bu arada Radiohead, albümle beraber KID A MNESIA Exhibition adında bir sanal sergi de yayınlayacak. “Nigel Godrich’in ses tasarımlarından ve Thom Yorke & Stanley Donwood ikilisinin orijinal çizimlerinden yaratılan karmaşık bir dijital/analog evren” şeklinde tanıtılan sanal sergi, 5 Ekim’de Mac, PC ve Playstation 5 platformları için Epic store üzerinden yayınlanacak.