Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
09/07/2019

Manowar, İstanbul konseri öncesinde Postkolik'e konuştu

Metal tarihinin en büyük gruplarından Manowar, The Final Battle turnesi kapsamında 20 Temmuz'da İstanbul'a geliyor. Bu unutulmayacak konser öncesinde grubun sözcüsü Joey DeMaio sorularımızı yanıtladı. 

Tüm zamanların en önemli heavy metal gruplarından Manowar, Vera Müzik ve Hammer Müzik organizasyonuyla, 20 Temmuz gecesi İstanbul’da sahne alacak. Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşecek bu enfes konser öncesi grubun sözcüsü Joey DeMaio ile muhabbetin belini kırdık! 

The Final Battle turnesi tam gaz devam ediyor, şimdiye kadar yaşadığınız tecrübeyi nasıl değerlendirirsin?
Bu turne her açıdan olağanüstü geçti. Rusya'da pek çok yeni şehirde, Kiev'de, Longyearbyen'de ilk kez sahne aldık. Kuzey Kutbu'na en yakın noktada konser verme imkanı bulduk. Bu konsere 34 farklı ülkeden Manowar hayranları katıldı. Tüm bu ülkelerde bize gösterilen ilgiye müteşekkiriz.

Manowar uzun yıllardır ne radyo ne de televizyon kanallarının desteği olmadan aktif müzik yaşamını başarıyla sürdürüyor. Bu uzun ömürlü serüveni canlı tutmayı nasıl başarıyorsunuz?
Kesinlikle haklısın! Dünyanın en tutkulu hayran kitlesi Manowarrior'lar ve onların sayesinde halen en güçlü biziz. Bugüne dek ne televizyon kanalları ne de radyolar bize katkıda bulundu. Şöhretimizi büyük reklam kampanyalarına da borçlu değiliz. Bize Kings of Metal (Metalin Kralları) unvanını bu müziğin tutkulu dinleyicileri verdi!

Son turnede kullandığınız sahneyi hayranlarınız öve öve bitiremiyor, bu muhteşem prodüksiyon için ne kadar uğraştınız?
Hayranlarımız mübalağa etmiyor, Manowar tarihinin en iyi sahne şovuyla ülkenize geleceğiz. Bu sahne için çok üzün süre çalıştık ve pek çok kişinin emeği sayesinde bu seviyede bir şova imza atıyoruz. Sahneyi pek çok kez test ettik ve gerekli revizyonları yaptık. Set tasarımcılarımız ve sahneyi kuran ekibimiz sayısız saatler süresince bu sahneyi en iyi haline getirebilmek için çaba harcadı. Bu tasarıma başlarken Manowar sözlerinin ve Manowar albüm kapaklarının bize ilham verdiğini söyleyebilirim. Muazzam dekorlar ve son model LED ekranlar sayesinde daha konserin ilk anından itibaren Manowar'la Kingdom of Steel topraklarına giriş yapacaksınız ve iki saat süresinde dünyadan kopacaksınız!
 

 

Eminiz her yeni konserinizde pek çok genç Manowar hayranı dikkatinizi çekiyordur. Pek çoğu ilk kez Manowar'u canlı izlese de bu ailenin daimi bir ferdi olarak geceyi noktalıyorlar. Manowar'un uzun yıllara dayanan macerasında her sene yepyeni ve gencecik hayranlar kazanıyor olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Bu harika bir soru ve bunun dikkatinden kaçmadığına çok sevindim! Hayranlarımızı her daim gerçek metali icra ederek ve bu becerimizi kulaktan kulağa yayarak kazanıyoruz. Yeni hayranlarımız ya arkadaşlarından ya da ailelerindeki Manowar hayranlarından bizi duyuyorlar. Genelde konserlerimize gelmeden önce eski konser videolarımızı izliyorlar ve dilleri tutuluyor! İşimizi ne kadar tutkuyla yaptığımızı görüyorlar ve bu durum onları etkisi altına alıyor. Biz her yaptığımız işte tek bir şeye önem veriyoruz; hayranlarımıza mümkün olan en iyi şeyi sunmaya! Bu hakikat yaşı kaç olursa olsun tüm Manowarior'lara geçiyor! Bir Manowar konserine geldiğinizde, Manowar hayranları arasındaki müthiş sevgi bağına şahit olursunuz. Bizim ve hayranlarımızın arasındaki bağ o mekandan taşar ve global bir kardeşliğe dönüşür. Biz metal aşkıyla bir araya gelmiş bir aileyiz. Yeni hayranlarımız bunun farkına vardıkları andan itibaren artık ömürlük birer Manowarrior'a dönüşmüş olurlar.

Eski bir Manowarrior olarak Hail to England - Imperial Edition MMXIX ve Into Glory Ride - Imperial Edition MMXIX'i ilk dinlediğim an gözlerim doldu. Pek çok grup albümlerinin remaster versiyonlarını genelde para tuzağı olarak piyasaya sürer ancak Manowar bu metal klasiklerini bir üst seviyeye taşımayı başarmış. Stüdyoya girerken hayalinizde elde etmeyi arzuladığınız sound nasıldı ve bu yeniden "bileylenmiş" kayıtlar hakkında sizin yorumlarınız neler?
Çok teşekkür ederim! Gerçek bir hayrandan bu sözleri duymak çok ama çok önemli. Bir önceki soruna verdiğim yanıtı tekrarlayacağım; biz hayranlarımıza en iyisini vermek için tüm çabamızı ortaya koyuyoruz. Bu iki albüm, heavy metal tarihinin en başarılı ve en popüler albümleri olarak uzun zaman önce tarihe geçmişti. Her ne kadar ölümsüz klasikler arasına adlarını yazdırmış olsalar da bu şarkıların nasıl tınlaması gerektiğine dair her daim hayallerimiz mevcuttu. Maalesef bu albümleri kaydettiğimiz yıllarda o teknolojiye ve imkanlara sahip değildik. Artık bu albümleri hak ettikleri kudrette sound'la dinleyebileceksiniz. Sahip olmaktan gurur duyduğumuz PMC monitörleri sayesinde olağanüstü ses ve kayıt mühendisleri Roland Prent ve Darcy Proper'ın sayesinde hayallerimizdeki tınıları duymayı başardık. Bu şarkıları tamamen orijinal kayıtlarını baz alarak elden geçirdik ve günümüzün Manowar seviyesine taşıdık.

 


The Final Battle, Manowar tarihinde bir final turnesini değil, tam tersine yeni bir sayfayı işaret ediyor. Bu yeni dönemde dinleyicilerinizi neler bekliyor?
Harika özetledin. The Final Battle, Manowar için hem bir sonu hem de yeni bir başlangıcı temsil ediyor. Tıpkı senin dediğin gibi yepyeni bir sayfa açmaya hazırlanıyoruz. Şu sıralar grubun arşivinden kimselerin görmediği fotoğrafları derleyerek çok özel bir Manowar albümünün hazırlığı içerisindeyiz. Sonbahar aylarında bu Manowar fotoğraf albümüyle birlikte tek kişilik bir söyleşi turnesine çıkacağım ve dünyanın dört bir yanındaki hayranlarımıza bu kitapta yer alan Manowar hikayelerini bizzat anlatacağım. Tabii yapacaklarımız sadece naftalin kokmayacak! Yepyeni bir metal operası üzerinde çalışıyorum. Queen'in We Will Rock You gösterisinin Manowar stilinde bir versiyonu olacak bu çılgın şov! Tabii bir yandan da The Final Battle üçlemesinin diğer parçaları piyasaya çıkacak. Manowar için uzun zamandır bu kadar hareketli bir dönem söz konusu değildi, adımızı sık sık duyacaksınız.

Turnede size iki yeni müzisyen katıldı, yeni Manowar üyelerini nasıl bir sürecin sonunda seçtiniz?
Yeni gitaristimiz E.V. Martvel, Brezilyalı bir müzisyen. Biz kendisine kısaca Martel diyoruz. Çocuk sayılacak yaştan beri Manowar hayranı ve o yıllardan beri de enstrümanıyla haşır neşir olan bir müzisyen. Hayatını ve bizim müziğimize ve Manowar hayranlığına adamış özel bir yetenek. Manowar için düzenlediğimiz gitarist seçmelerine geldiği andan itibaren onun doğru kişi olduğunu biliyorduk. Zaten kendisini sahnede izlediğinizde neden bahsettiğimi çok iyi anlayacaksınız. Anders ise yakın bir arkadaşımızın vasıtasıyla tanıştığımız, genç fakat yaşının ötesinde yeteneklere sahip bir davulcu. Stüdyomuza geldi, şarkılarımızı çaldı, her şarkıda inanılmaz performans sergiledi ve çok iyi anlaştık!

Sizi İstanbul'da görmek için sabırsızlanıyoruz, bu keyifli söyleşi için teşekkürler.
Tarihiyle tüm dünyaya ilham veren İstanbul'da gerçek Manowarrior'larla görüşmek için can atıyoruz! Bugüne dek gördükleri en gürültülü ve en görkemli Manowar şovuna hazır olsunlar!