Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
14/08/2018

Yamuk yumuk evlerden oluşan ünlü İngiliz kasabası Lavenham

Suffolk kırsalının kalbinde yer alan Lavenham, İngiltere'nin en iyi korunmuş ortaçağ kasabalarından biri ve buradaki tüm evler yamuk! 


Yolunuz İngiltere'nin doğusuna düşerse, Suffolk'taki Lavenham kasabasını mutlaka ziyaret edin. Burası adeta masallardan çıkmış bir yer ve günübirlik ziyaretler için de biçilmiş kaftan. Suffolk kırsalının kalbinde yer alan Lavenham, İngiltere'nin en iyi korunmuş ortaçağ kasabalarından ve Suffolk'un en önemli yün üreticilerinden biri olarak kabul ediliyor. Buranın en önemli özelliği ise, görür görmez şaşkınlık yaşayacağınız binaları. Kasabada 300'ün üzerinde bina bildiğiniz yamuk durumda ve bu kasabaya kesinlikle masalsı bir hava katıyor.
15. yüzyıl İngiltere'sinin en zengin 14. kasabası olan Lavenham, bu zenginliği kasaba halkının o dönemde ürettiği birbirinden muhteşem ve kaliteli kumaşlar sayesinde sağlamış. Kasaba sakinleri, kumaş ticareti sayesinde o dönemde bir hayli zengin olmuş ve bu zenginliklerini de her fırsatta göstermeye çalışmış. Amaçları ülkedeki en gösterişli kasabayı inşa etmekmiş ve aslında öyle de yapmışlar. Kasabadaki evler, kiliseler ve diğer tüm binalar büyük bir özenle inşa edilmiş. Aslında bu durum dönemin kralı VII. Henry tarafından çok da hoş karşılanmamış ve kasaba halkı bu gösteriş merakı konusunda sık sık uyarı almış.
Gelelim Lavenham'daki binaların niçin yamuk olduğuna.... Kasaba halkı, bu inşaat çılgınlığı esnasında önemli bir hata yaparak evleri taze ve yaş ağaçlardan yapmış. Yaş ağaçlar suyunu bıraktıkça zamanla yamulmaya başlamış ve ağaçlarla beraber evlerin büyük çoğunluğu da yamuk bir hale dönüşmüş. Bir dönem kumaş ticareti nedeniyle bir hayli zenginleşen yerel halk, işlerini Hollandalı tüccarlara kaptırınca ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalmış. Öyle ki evlerini düzeltecek parayı bile bulamayacak duruma düşmüşler. Tüm bunların sonucunda da Lavenham binaları yamuk olarak öyle kalmış. 


Lavenham'ın bir başka önemli özelliği ise, Harry Potter'a ev sahiipliği yapması. Harry Potter'ın ebeveynlerinin Lord Voldemort ile karşılaşıp hayatlarının son bulduğu ve yalnızca Harry Potter'ın kurtulduğu ev, Lavenham'da yer alıyor.  Hatta De Vere House olarak bilinen Harry Potter evi, 1 milyon Sterlin'e satışa da çıkarılmıştı.