Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
01/02/2021

Dünyanın en popüler oyuncak köyü Bekonscot ile tanışın

İngiltere'deki Bekonscot Model Köyü, dünyanın en popüler oyuncak köyü. 1.5 dönümlük bir alana kurulu köy, minyatür binaları, enfes bahçeleri ve devasa demiryolu modeliyle ziyaretçilerini 80 yıldır kendine hayran bırakıyor.

Bekonscot, Buckinghamshire'daki İngiliz kasabası Beaconsfield'da bulunan dünyanın en popüler oyuncak köyü. 1.5 dönümlük bir alana kurulu köy, ahşap, taş, metal ve camdan ustaca yapılmış minyatür binaları, bakımlı bahçeleri ve devasa demiryolu modeliyle ziyaretçilerini 80 yılı aşkın süredir kendine hayran bırakıyor. Üstelik, Bekonscot'un dünyanın en eski orijinal maket köyü olduğu düşünülüyor.
 


Bekonscot, 1920'lerin sonlarında Buckinghamshire'daki evinin geniş bahçesine süs olarak koymak üzere minyatür imparatorluğunun ana planını geliştiren Beaconsfield'lı bir muhasebeci Roland Callingham tarafından yaratıldı. Maket başlangıçta yalnızca Callingham'ın siyasetçiler, soylular, aristokratlar ve dönemin önemli iş insanları gibi yüksek profilli misafirlerini ağırladığı bahçesini dekore etmek için tasarlanmıştı. Ancak 1930'dan sonra hem basının hem de halkın hayal gücüne hitap eden bu maketin varlığından haberdar olundu.
 


Minyatür peyzajın içinde aslında altı adet model köy yer alıyor. Bunlar tamamen kurgusal kasabalar ama içlerindeki birçok bina İngiltere'nin 1930'lardaki haline dayanıyor. Sonraki yıllarda pek çok model yapımcısı, bahçıvan ve zanaatkar çeşitli yöresel mimari tarzın bir arada bulunduğu makete kendi izini bıraktı. Binalar ahşap, taş ve alçıdan yapılma ancak bazen yoğun şekilde köpük malzeme de görmek mümkün. Bu harika köyde 15 santim boylarında, çeşitli faaliyetlerle uğraşan minik insanlar da yaşıyor. Sokaklarda dedikodu yapan komşular, pazar meydanında dolanan gençler ve camlarını silen kadınları rahatlıkla görmek mümkün.
 

 

Bekonscot ayrıca, İngiltere'deki halka açık bahçe demiryollarının en büyüklerinden olan büyük bir dış mekan model demiryoluna da sahip. Bilgisayar tarafından kontrol edilen küçük trenler demiryolunun etrafında tur atıyor. Bu trenlerden bazıları 50 yılı aşkın süredir çalışıyor ve her biri yılda yaklaşık 3.200 km yol kat ediyor. En başından beri, model köyden elde edilen tüm gelir hayır kurumlarına bağışlanıyor. Bugüne dek Bekonscot, 5 milyon pound'a yakın para topladı ve 14 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildi.