Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
07.02.2020

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, 3-12 Nisan'da 8. kez gerçekleşiyor

“Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” 8’inci kez konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. 3-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek karnavalın resmi açılışı ve kortej geçişi 4 Nisan'da olacak.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı başlıyor

Birleştirici ve eğlendirici yönüyle olduğu kadar ekonomik ve kültürel katkısıyla da birçok kurum ve kuruluş tarafından başarı hikayesi olarak nitelendirilen “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” 8’inci kez yerli ve yabancı konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. Bu yıl 3-12 Nisan tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirilecek olan karnavalın resmi açılışı ve kortej geçişi 4 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
 Adanalılar başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinden ve yurtdışından insanların heyecanla beklediği “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” bu yıl eğlenceli etkinlikler ile birlikte, kültürel, sanatsal ve sportif aktiviteler de yer alacak. Bunlar arasında; konserler, halk koşusu, anne-baba-çocuk koşusu, ödüllü dijital yarışmalar, hızlı Adana dürüm yeme yarışması, Türkiye’nin tek su korteji, sanatsal sergiler ve atölyeler ile birlikte İtalyan’dan Uzakdoğu’ya uzanan mutfakların tanıtılacağı lezzet atölyeleri gibi çok sayıda etkinlik bulunacak. Karnavalda ayrıca aktivite alanlarında çocuklar için özel sürprizlerin olacağı etkinlikler de yapılacak.
 


Onbinlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin beklendiği karnavalın simgelerinden biri olan Kostüm Tasarım Yarışması bu yıl yine birbirinden renkli tasarımlara ev sahipliği yapacak. Teması “Doğanın Sesi / The Sound of Nature” olarak belirlenen yarışma ile küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin beraberinde getirdiği; kuraklık, sel, fırtına, deprem, yangın, kasırga, tsunami gibi felaketlere dikkat çekmek isteniyor. Yarışmada dereceye girenlere para ödüllerinin yanında çeşitli ödüller de verilecek. Karnavalın bir başka eğlenceli yarışması ise kortej takımları için olan “Kostüm Tasarım Yarışması”. Korteji renklendirmek için düzenlenen yarışmada toplam 16 bin TL’lik ödül dağıtılacak. Bireysel katılımın olmadığı, en az iki kişi veya sınırsız ekip üyesine sahip takımların katılacağı serbest temalı yarışma için başvurular 20 Mart tarihine kadar sürecek.
 Karnavalın fikir önderi ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, karnavalın Adana’ya olduğu kadar Türkiye’nin tanıtımı ve turizmine olumlu katkılar yaptığını belirterek “Sadece Adana'da değil Antep, Hatay, Tarsus, Mersin civar otellerde de doluluk artıyor. Uçaklarda otobüslerde o dönemde yer bile bulunmuyor… Hem eğlendirici yönüyle hem de sosyo-ekonomik anlamda ülkemize çok büyük faydaları olmaktadır” dedi.